"Czarne złoto" dla twojego ogrodu. Co wrzucać na kompost, a czego nie?
Wiele organicznych resztek z domu i ogrodu można ponownie wykorzystać z pożytkiem dla roślin i środowiska. Wystarczy wrzucić je na kompostownik. Okazuje się jednak, że nie wszystkie odpady nadają się do kompostowania.
Czym jest kompost?
Kompost jest rodzajem nawozu organicznego, który powstaje z odpadów roślinnych i zwierzęcych na skutek naturalnego rozkładu substancji organicznej przez mikroorganizmy takie jak m.in. bakterie tlenowe czy dżdżownice. Gotowy kompost jest ciemnobrunatny, jednolity i pulchny. Prawidłowo przygotowany ma zapach świeżej ziemi.
Kompost pozwala zagospodarować odpady organiczne i przetworzyć je na wartościowy nawóz, który nadaje się zarówno do zasilania warzyw oraz drzew i krzewów owocowych, jak i roślin ozdobnych, a nawet trawnika.
Czytaj także: Tuje brązowieją? Zrób nawóz z tych tanich składników z kuchni i spiżarni
Kompost, czyli czarne złoto ogrodników
Kompost nie bez powodu bywa nazywany czarnym złotem. Zawiera wiele niezwykle cennych składników – zarówno mikro-, jak i makroelementów. Tym samym poprawia wartość gleby pod uprawę roślin, które dzięki niemu stają się zdrowsze i wydają lepsze plony. Dodatkowo wzbogaca podłoże w próchnicę, dzięki czemu staje się ono miejscem przyjaznym do rozwoju dobroczynnych mikroorganizmów. Poprawia strukturę i przepuszczalność ziemi. Przez długi czas pomaga utrzymać jej stałą wilgotność i nie dopuszcza do jej przesuszenia. Sprawia też, że jest ona odpowiednio napowietrzona.
Niezaprzeczalną zaletą kompostu jest również to, że nie można go przedawkować. Nie można nim też skazić gleby. Jego stosowanie nie zagraża ludziom, zwierzętom i roślinom.
Kompostowanie to najlepszy sposób segregacji śmieci na te organiczne i nieorganiczne. Jest więc korzystne dla środowiska, a dodatkowo sprzyja ograniczeniu ilości odpadów, a tym samym kosztów wywozu śmieci. Zmniejsza lub nawet całkowicie niweluje też wydatki na gotowe nawozy oraz agrowłókninę. Świetnie bowiem zastępuje również tę ostatnią przy ściółkowaniu roślin w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się chwastów i parowania wody z gleby. Kompost jest więc nie tylko skuteczny, ale również darmowy.
Czytaj też: Czym dokarmiać ptaki i zwierzęta leśne, aby pomóc, a nie zaszkodzić?
Te składniki nadają się na kompost
Aby wyprodukować kompost najwyższej jakości, który będzie miał pozytywny wpływ na rośliny w ogrodzie, do kompostownika należy wrzucać odpowiednie odpadki. Do przygotowania kompostu wykorzystać można resztki organiczne powstałe w domu i ogrodzie. Do kompostownika wrzucać można przede wszystkim:
- obierki z warzyw i owoców (bez cytrusów),
- łupiny,
- fusy po kawie i herbacie,
- czerstwe pieczywo,
- rozdrobnione skorupki jaj,
- popiół drzewny z kominka,
- niezadrukowany papier i tekturę,
- wióry drewniane,
- korę,
- słomę,
- torf,
- ścinki ogrodnicze,
- liście drzew i krzewów,
- korzenie,
- skoszoną trawę,
- ziemię z roślin doniczkowych,
- chwasty bez nasion.
Czytaj też: Te trendy będą hitem w 2025 roku. Jak urządzić modny ogród?
Tego nie można wrzucać do kompostownika
Niektóre odpadki nie nadają się do produkcji kompostu. Powstały z nich nawóz może niekorzystnie wpłynąć na rośliny. Warto więc zapamiętać listę składników, których nie należy wrzucać do kompostownika:
- mięso,
- warzywa gotowane razem z mięsem,
- kości,
- ryby,
- tłuszcze,
- resztki cytrusów,
- spleśniałe owoce, warzywa i pieczywo,
- zadrukowany papier,
- pomyje zawierające detergenty,
- popiół inny niż drzewny,
- części roślin zaatakowane przez szkodniki lub porażone chorobami,
- chwasty z nasionami i korzeniami,
- grube gałęzie.
- Tagi:
- odpady
- kompost
- kompostownik