Jak przechowywać obornik? Kiedy na gruncie, a kiedy na płycie? Przepisy
![](/media/cache/8a/cd/8acd92318674fd4d5db374074488ac02.jpg)
Według programu azotanowego pojemność zbiorników na gnojówkę i gnojowicę powinna umożliwiać przechowywanie nawozu przez sześć miesięcy, z kolei powierzchnia miejsc do przechowywania obornika powinna umożliwiać jego przechowywanie przez pięć miesięcy. Czy obornik można składować na pryzmach na gruntach rolnych?
Czytaj też: W 2025 zaatakują wyjątkowo wcześnie? Specjaliści ostrzegają przed chowaczami
Składowanie obornika na pryzmach bezpośrednio na gruncie
Program azotanowy stanowi, że można czasowo – jednak nie dłużej niż przez sześć miesięcy, licząc od dnia utworzenia każdej z pryzm – składować obornik w pryzmach bezpośrednio na glebie. Należy jednak spełnić kilka warunków.
Po pierwsze pryzmy muszą być zlokalizowane poza zagłębieniami terenu na możliwie płaskim terenie – dopuszczalny spadek może wynosić do 3 proc. Wybrane miejsce nie może być podmokłe i piaszczyste. Pryzmy muszą znajdować się w odległości większej niż 25 metrów od linii brzegu wód powierzchniowych, pasa morskiego i ujęć wody, jeżeli nie jest ustanowiona strefa ochronna. Ponadto na mapie i szkicu działki należy zaznaczyć lokalizację pryzmy i datę, w której złożono obornik w danym roku na danej działce. Szkice lub mapy te przechowuje się przez okres trzech lat od zakończenia składowania obornika. Nie można ponownie składować obornika na pryzmie w tym samym miejscu przez trzy lata od dnia zakończenia uprzedniego składowania.
Czy płyta obornikowa jest konieczna?
Rolnicy mogą przechowywać obornik bezpośrednio na gruncie nie dłużej niż przez sześć miesięcy, ponieważ może to usprawnić nawożenie w gospodarstwie, jednak nie powinno być to miejsce zwykłego przechowywania obornika. Konieczne jest przygotowanie płyty obornikowej, czyli miejsca do przechowywania nawozów naturalnych nie tylko wytwarzanych w danym gospodarstwie rolnym, lecz także przyjętych z innego gospodarstwa rolnego. Jak stanowi program azotanowy, pojemność zbiorników i powierzchnia miejsc służących do przechowywania naturalnych nawozów może być zmniejszona, ale tylko wtedy, gdy wytworzone w gospodarstwie nawozy są technologicznie przetwarzane lub przekazywane.
Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Infrastruktury:
„Powierzchnia pryzm nie może być w związku z tym doliczana do powierzchni płyty obornikowej jako stały element systemu przechowywania nawozów naturalnych w gospodarstwie”.
Czytaj też: Kto może przejść z ZUS na KRUS? Wyjaśniamy procedurę krok po kroku
Zakupiony obornik. Jak go przechowywać?
Jeżeli w gospodarstwie rolnym przyjmuje się nawozy naturalne od innych rolników, to i tak powinno się posiadać w chwili ich przyjmowania odpowiednią powierzchnię lub pojemność posiadanych miejsc do ich przechowywania w taki sposób, by nie zagrażały środowisku przez odcieki do wód i gruntu. Nie jest to jednak konieczne, jeśli obornik lub inny naturalny nawóz zostanie od razu zastosowany, tuż po tym, jak zostanie przywieziony. Obornik można przechowywać także czasowo na pryzmach bezpośrednio na gruncie w sposób wskazany powyżej.