Nowe zasady importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy do końca marca
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz służb i inspekcji kotrolujących transporty produktów rolno-spożywczych na granicy.
- Zielony Ład chcemy ograniczyć do minimum, dostosować do oczekiwań rolników - podkreślił minister Czesław Siekierski podczas spotkania z przedstawicielami protestujących rolników, związków i organizacji rolniczych oraz samorządu rolniczego.
Czesław Siekierski poinformował, że zgłoszone podczas spotkania uwagi przedstawi 26 lutego, na posiedzeniu unijnej rady ministrów ds. rolnictwa, a także na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu
Pomoc finansowa dla rolników
Dyrektor Departamentu Budżetu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowała o środkach finansowych na:
- dopłaty do kukurydzy - 1 mld zł;
- pomoc klęskową, w tym suszową - 1 mld zł;
- kredyty płynnościowe - akcja kredytowa na poziomie 12,5 mld zł;
- dopłaty do paliwa rolniczego - w wysokości 1,46 zł/l.
Wkrótce ogłoszony ma być także nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Przyjmowanie wniosków (papierowych) będzie trwało do 29 lutego. Do dokumentu nie będą dołączane faktury sprzedaży kukurydzy.
- Większość płatności dotyczących ekoschematów będzie wypłacona do końca marca - zapowiedział zastępca prezesa ARiMR Leszek Szymański.
Uproszczenia w Planie Strategicznym
Podczas spotkania poinformowano również, że w zakresie wymagań związanych m.in. z Zielonym Ładem prowadzone są działania uproszczeniowe na trzech poziomach:
- na poziomie przepisów UE - zamiast ugorowania 4 proc. gruntów ornych w 2024 r. rolnicy będą mogli siać rośliny bobowate i międzyplony, ale bez stosowania środków ochrony roślin;
- na poziomie zmian PS - Polska wnioskuje do KE o złagodzenie norm dotyczących zmianowania oraz o inny okres utrzymania okrywy gleby w przypadku zbóż i rzepaku (od zbiorów do 15 października), zwiększanie stawek ONW górskich, zmniejszenie obsady zwierząt w rolnictwie ekologicznym;
- na poziomie przepisów krajowych - oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych i wiele więcej uproszczeń.
Dodatkowo minister wystąpił do KE o zmianę przepisów unijnych, żeby trwale odstąpić od obowiązku ugorowania, a zamiast tego wprowadzić możliwość uzyskania wsparcia przez rolników w ramach ekoschematów.
Ministerstwo chce ograniczać napływ produktów z Ukrainy
Dyrektor Departamentu Rynków Rolnych przedstawił sytuację rynkową na poszczególnych rynkach, podkreślając że od kilku lat są one zdestabilizowane.
Minister Czesław Siekierski poinformował, że trwające rozmowy techniczne z Ukrainą mają na celu wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów rolno-spożywczych i są na końcowym etapie. Nowe zasady powinny zostać sformułowane do końca marca.
- Chcemy ograniczać i kontrolować napływ towarów z Ukrainy, żeby nie zakłócał on stabilności poszczególnych rynków - powiedział minister Siekierski.
Minister dodał, że dążymy także do tego, aby Unia Europejska wsparła eksport towarów spożywczych z Ukrainy do krajów potrzebujących, w różnych częściach świata.
Jakie są postulaty rolników?
Postulaty będą dotyczyły przede wszystkim trzech kwestii:
- maksymalnego ograniczenia Zielonego Ładu;
- ograniczenia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i wzmożenia kontroli na granicach;
- określenia form pomocy z budżetu państwa.
Minister Czesław Siekierski zaapelował do rolników o to, aby blokady i protesty miały jak najmniejszą uciążliwość dla społeczeństwa.
- Ważne, aby społeczeństwo zrozumiało problemy rolników - powiedział minister.
Poinformował równiez, że rolnicze postulaty będą tematem rozmów podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów.