Mięso wołowe i cielęce z Australii
Mniej wołowiny z Australii trafia do krajów Unii Europejskiej.
Eksport mięsa wołowego i cielęcego z Australii w listopadziwe tego roku znacznie się obniżył. Jest to związane z redukcją liczby ubijanego bydła oraz rocznym limitem kontyngentu w dostępie do rynku amerykańskiego. W omawianym okresie Australijczycy wyeksportowali 93,8 tys. ton mięsa wołowego, tj. o 17% mniej niż przed rokiem. Wielkość tego wywozu była zbliżona do miesięcznych rekordowych pułapów eksportu notowanych przed 2014 r.
Dostawy australijskiej wołowiny do Stanów Zjednoczonych w listopadzie wyniosły 13,2 tys.ton, stanowiąc tylko jedną trzecią eksportu sprzed roku. Tak niski eksport wynikał z ograniczeń kontyngentowych. Wysyłki tego gatunku mięsa do Japonii obniżyły się o 6% do nieco ponad 25 tys. ton.
Warto jednak dodać, że znacznie wzrósł eksport do Korei Południowej, bo o 15%, czyli do 15,8 tys. ton. Większa sprzedaż w tym kierunku była bezpośrednim odbiciem zmniejszonych dostaw wołowiny z rynku amerykańskiego. Zwiększyły się także wysyłki tego gatunku mięsa do Chin (o 73% do 14,7 tys. ton) oraz do Indonezji (o 6% do 4,7 tys. ton).
Mniej tego gatunku mięsa trafiło natomiast do krajów Unii Europejskiej (spadek o 9% do 1,8 tys. ton), więcej zaś na Bliski Wschód (wzrost o 10% do 4,1 tys. ton).