Międzyplony - od jutra można wjechać w pole i je zaorać
Dotyczy to rolników stosujących praktykę zazieleniania. Kto musi poczekać z tą czynnością do 1 marca?
Od 15 lutego można zaorać międzyplony w ramach praktyki zazieleniania, a także poplony wysiane jako praktyka dodatkowa w rolnictwie zrównoważonym.
Rolnicy, którzy wysiali międzyplony w ramach pakietu "ochrona gleb i wód" będą mogli wjechać w pole z orką dopiero 1 marca.
Kto zobowiązany jest do wysiewania międzyplonów, by otrzymać płatności bezpośrednie?
Rolnicy posiadający gospodarstwa powyżej 15 hektarów gruntów ornych, z tytułu praktyki zazieleniania, zobowiązani są do utrzymywania odpowiedniej powierzchni proekologicznej (EFA), jeśli chcą otrzymywać płatności bezpośrednie. Gospodarstwa takie muszą wykazać, że 5 procent gruntów ornych, wchodzących w ich skład, to obszary cenne środowiskowo. Jedną z możliwości spełnienia wymogu zazieleniania jest wysiewanie właśnie międzyplonów.
- Mieszanka uprawiana jako międzyplon nie może być uprawiana jako plon główny w roku następującym po roku jej wysiania. Zakaz ten nie dotyczy poszczególnych gatunków, z których utworzona została mieszanka. Realizacja międzyplonu ozimego polega na wysiewie mieszanki od 1 lipca do 1 października oraz na jej utrzymaniu na polu co najmniej do 15 lutego - wyjaśniają eksperci Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Dlaczego Unia Europejska kładzie tak szczególny nacisk na wysiewanie międzyplonów?
Jak przekonują eksperci z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zielony poplon w okresie zimy podnosi żyzność gleby na skutek poprawy bilansu substancji organicznej w glebie poprzez odtwarzanie zasobów próchnicy. Dzięki międzyplonom ozimym struktura gleby jest chroniona przed działaniem deszczu i wiatru, zapobiegając tym samym zjawisku erozji wietrznej i wodnej, a także wymywaniu azotu, fosforu i potasu.
- Niektóre rośliny uprawiane w międzyplonie odznaczają się właściwościami fitosanitarnymi, ograniczając występowanie chorób i szkodników roślin uprawnych, a także w znacznym stopniu ograniczają zachwaszczenie. Przyorane międzyplony są zaś cennym źródłem składników pokarmowych - dodaje WODR.
Pakiet ROLNICTWO ZRÓWNOWAŻONE - jakie warunki?
„Rolnictwo zrównoważone” to pierwszy pakiet z programu rolno-środowiskowo-klimatycznego, który ma na celu promowanie zrównoważonego systemu gospodarowania, polegającego na racjonalnym wykorzystaniu zasobów przyrody, które umożliwia ograniczenie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko oraz zapobiega ubytkowi substancji organicznej w glebie. Jednym z wymogów pakietu jest zastosowanie m.in. w celu uzyskania dodatniego bilansu materii organicznej na działce rolnej:
- w zmianowaniu minimum 3 grup upraw w ciągu 5 lat zobowiązania,
- a także najpóźniej w 4 roku okresu zobowiązania, w dwóch różnych latach: międzyplonu (wysiewanego w terminie do 1 października, przy jednoczesnym zakazie wznawiania zabiegów agrotechnicznych przed 15 lutego) oraz międzyplonu (jak wyżej) lub przyorania słomy lub przyorania obornika.
Jaki międzyplon w Pakiecie "Ochrona gleb wód"?
Pakiet 2. „Ochrona gleb wód” z działania rolno-środowiskowo-klimatycznego ma na celu odpowiednie użytkowanie gleb, ochronę przed erozją wodną i wietrzną, przeciwdziałanie utracie substancji organicznej w glebie oraz ochronę wód przed zanieczyszczeniami. Głównym wymogiem realizacji tego pakietu jest siew roślin międzyplonowych w terminie do 15 września i utrzymanie ich na polu do 1 marca wraz z zakazem wznawiania zabiegów agrotechnicznych w tym okresie.
Jako międzyplon można stosować wyłącznie mieszanki złożone z minimum 3 gatunków roślin, przy czym gatunek rośliny dominującej w mieszance lub gatunki zbóż wykorzystane w mieszance nie mogą przekroczyć 70 procent jej składu.
Czytaj także: Ekoschematy. Dodatkowo nawet 560 euro do hektara?