W 12 sekund od komory do owijania. Światowa premiera CLAAS - Rollant 630 RC
Prasoowijarki Rollant od CLAAS to maszyny doskonale znane rolnikom, jeśli chodzi o zbiór zielonek.
Teraz seria wchodzi na nowy poziom - podczas ostatnich pokazów polowych w Niemczech miała miejsce światowa premiera ROLLANT 630 RC UNIWRAP. Nowa maszyna to najbardziej zaawansowana wersja całej sprawdzonej już serii.
Premiera ROLLANT 630 RC UNIWRAP od CLAAS
Prezentacja prasoowijarki w boju miała miejsce pod koniec czerwca na polach w okolicy niemieckiego Bad Saulgau, gdzie znajduje się fabryka "zielonkowych" maszyn CLAAS.
ZOBACZ WIDEO:
Warto jednak dodać, że cała koncepcja nowej maszyny i jej konstrukcja miała miejsce we francuskiej fabryce w Metz.
- Wszystkie prasy CLAAS, jak Rolland, ale także Quadrant czy Variant produkujemy we Francji - mówił podczas światowej premiery Hendrik Henselmeyer z CLAAS.
Nowy Rollant 630 RC UNIWRAP od CLAAS - czym się charakteryzuje?
Jak zaznaczają sami konstruktorzy, nowy ROLLANT 630 RC UNIWRAP zyskał m.in. nowoczesną sylwetkę litery Y, charakterystyczną dla rodziny produktów CLAAS, która po raz pierwszy pojawiła się w 2019 roku w serii LEXION.
- Nowy Rollant zawiera szereg ulepszeń zarówno jeśli chodzi o trwałość konstrukcji jak i w optymalizacji jej pracy, jest m.in. nowy podbieracz - informowała podczas światowej premiery prasoowijarki Ophelie Piercon z francuskiej fabryki CLAAS.
Nowy podbieracz w Rollant od CLAAS
Najnowszej generacji podbieracz CLAAS Multiflow o szerokości roboczej 2,10 m (szerokość zgrabiania DIN 1,90 m) umożliwia w ROLLANT 630 RC UNIWRAP jeszcze mniejsze straty podczas podbierania i jeszcze bardziej jednorodny przepływ materiału.
Podbieracz standardowy pracuje przy tym z czterema sterowanymi rzędami zębów. Nowy tor krzywkowy zmniejsza zapotrzebowanie na moc o 20%. Zdejmowane listwy zgarniacza wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego gwarantują szybki i łatwy dostęp podczas prac konserwacyjnych. Opcjonalnie dostępny jest 5-rzędowy podbieracz HD, który umożliwia osiągnięcie jeszcze większych prędkości jazdy przy maksymalnej efektywności podbierania.
Podbieracz przekazuje zebrany materiał do sprawdzonego rotora tnącego heavy-duty ROTO CUT z ułożonymi spiralnie podwójnymi zębami o grubości 8 mm z podwójnie utwardzanej stali narzędziowej.
Cztery rzędy zębów przenoszą zebrany materiał w tempie wynoszącym nawet 13 800 cięć na minutę przez nowy rotor tnący z 17 nożami o teoretycznej długości cięcia 63 mm lub rotor tnący z 25 nożami o teoretycznej długości cięcia 44 mm.
Grupami noży (17/9/8/0 lub 25/13/12/0) można wygodnie sterować elektrohydraulicznie z fotela operatora. Każdy z noży jest oddzielnie zabezpieczony i może być w sposób centralny składany i rozkładany hydraulicznie.
Przy zmiennych grubościach pokosu komora cięcia PRO może uchylić się o nawet 30 mm, aby dostosować się do przepływu paszy i uniknąć zatoru. Ponadto wizualny i dźwiękowy system wczesnego ostrzegania z jednej strony umożliwia operatorowi pracę jak najbliżej granicy maksymalnego wykorzystania prasy, a z drugiej – redukcję prędkości jazdy przy znacznie zwiększającej się wielkości pokosu. Jeżeli mimo wszystko dojdzie do zatoru, operator może w aktywny sposób obniżyć hydraulicznie podłogę komory cięcia naciśnięciem przycisku na terminalu obsługowym.
Rollant 630 RC Uniwrap. Napędy, podwozie i zawieszenie tylnej pokrywy
W nowej maszynie napędy łańcuchowe zostały znacznie wzmocnione w obszarach, które są najsilniej narażone na zużycie: ogniwa łańcucha są w tych sekcjach zarówno dłuższe, jak i grubsze. Dzięki większym kołom zębatym łańcuchy są mniej obciążone.
Efekt zmniejszający zużycie ma również obustronna prowadnica na kołach napinających łańcuchy, która zapobiega zsuwaniu czy przekrzywianiu się łańcucha. Również zbiornik oleju o pojemności zwiększonej do 7,2 l poprawia żywotność, zapewniając zapas oleju wystarczający na pracę w każdych warunkach.
Dzięki oddzielnemu sterowaniu ilością każdy łańcuch otrzymuje tylko tyle oleju, ile faktycznie jest potrzebne. Takie rozwiązanie chroni środowisko i gwarantuje wydajną pracę – nawet przez 14 godzin bez konieczności uzupełnienia.
- Również nowe smarowanie centralne opracowano z myślą o wymagających i zmiennych warunkach zbioru. Poza znanym centralnym smarowaniem jest tutaj dostępne bardziej zaawansowane centralne smarowanie PLUS, do którego podłączony jest również cały stół do owijania. Dzięki temu czas potrzebny do przeprowadzenia konserwacji skraca się o kolejne 10 minut - informują przedstawiciele CLAAS.
Aby zapewnić większą stabilność podwozia w szczególności w ekstremalnych warunkach zbioru, w najbardziej narażonych na zużycie obszarach zastosowano sprawdzoną technologię pras kostkujących QUADRANT. Grubsze o 20% profile stalowe wytrzymują niezawodnie nawet największe obciążenia, występujące np. w bardzo wilgotnym materiale.
Komora prasowania w Rollant 630 RC Uniwrap od CLAAS
Komora prasowania o wymiarach 1,25 x 1,20 m działa z wykorzystaniem 16 profilowanych walców prasujących najnowszej generacji.
W miejscach narażonych na duże obciążenia zastosowano wałki napędowe o grubości 55 mm. Umożliwia to osiąganie większych gęstości prasowania oraz masy balotów przy zachowaniu wystarczających rezerw. To samo dotyczy wzmocnionego zawieszenia pokrywy tylnej z ramą wykonaną z twardszej stali.
Aby zwiększyć stabilność podwozia, w szczególności z myślą o ekstremalnych warunkach zbioru, i uwzględnić ciągle rosnącą masę balotów, rama została przeprojektowana w szczególności w obszarze rynny przekazującej.
Wywrotnica nie tylko zyskała na stabilności, lecz dzięki nowemu tłumieniu pozycji końcowych działa w szybki i chroniący maszynę sposób. Taką samą technologię zastosowano również w obszarze pokrywy tylnej. Zakres regulacji średnicy balotu wynosi od 1,25 do 1,35 m.
Nowa prasa ROLLANT 630 RC UNIWRAP jest opcjonalnie dostępna z systemem MAXIMUM PRESSURE SYSTEM PLUS, w skrócie MPS PLUS. Uchylny segment 3 walców w tylnej pokrywie zapewnia dodatkowy nacisk, tym samym gwarantując niezwykle twarde baloty oraz silne zagęszczenie rdzenia aż do zewnątrz.
W momencie rozpoczęcia formowania balotu trzy walce MPS wnikają do wnętrza komory prasującej, a coraz większa średnica balotu przyciska je ku górze w położenie krańcowe.
Dzięki temu balot obraca się od samego początku i jest zagęszczany już od średnicy wynoszącej 90 cm. Operator, siedząc w fotelu, może regulować ciśnienie w zakresie od 60 do 120 barów.
Tempo owijania i zużycie folii w ROLLANT 630 RC UNIWRAP
Podczas owijania z użyciem ROLLANT 630 RC UNIWRAP można wybierać pomiędzy owijaniem siatką lub folią. Opcja druga zwiększa niezawodność procesu kiszenia w balocie i ułatwia utylizację folii, gdyż nie ma konieczności oddzielania folii do wiązania od folii do owijania.
Rozwiązaniem przejętym z UNIWRAP 400 jest imponujący stół do owijania, który dzięki nowemu hamulcowi hydraulicznemu zużywa jeszcze mniej folii podczas pracy. Przekazywanie balotów z komory na stół do owijania – trwa zaledwie 12 sekund od otwarcia do zamknięcia pokrywy tylnej.
Jest to możliwe dzięki specjalnej kinematyce przekazywania, która umożliwia powrót pokrywy tylnej do pozycji roboczej jeszcze podczas przekazywania balotu. Napęd high-speed umożliwiający osiąganie prędkości maksymalnej wynoszącej 36 obr./min wyraźnie przyspiesza następujący potem proces owijania.
Dzięki temu nakładanie 6 warstw folii przy pokryciu wynoszącym 52% trwa zaledwie 23 sekundy. Nowy hamulec hydrauliczny umożliwia jeszcze większe rozciągnięcie folii, co poprawia wydajność: rozciągnięcie dwóch 750-milimetrowych podajników na folię można ustawić na 67 lub 82%.
Pod bocznymi pokrywami znajdują się zabezpieczone przed brudem i wilgocią magazyny mieszczące nawet 12 zapasowych rolek folii do owijania. Oprócz tego można przewozić dwie zapasowe rolki siatki lub folii do wiązania.
Duże ogumienie i ochrona gleby nowej maszyny CLAAS
W porównaniu z innymi połączeniami prasy z owijarką, model ROLLANT 630 RC UNIWRAP wyróżnia się dużym ogumieniem do maks. 600/55 R 26.5.
- Przy średnicy kół wynoszącej nawet 1,35 m pracuje nie tylko w łagodny dla gleby i darni sposób, lecz również zapewnia doskonałe właściwości transportowe podczas jazdy na drodze oraz wyjątkową stabilność na zboczach. Temu ostatniemu sprzyja również niski punkt ciężkości podczas przekazywania balotów - zaznaczają przedstawiciele CLAAS.
ISOBUS i CEMIS
Obsługa nowej prasy ROLLANT 630 RC UNIWRAP odbywa się w sposób intuicyjny na terminalu CEMIS 700 z dużym 7-calowym kolorowym wyświetlaczem z funkcją dotykową, 10 przyciskami bezpośredniego dostępu oraz naciskanym pokrętłem w ofercie. Opcjonalnie zestaw ten można obsługiwać za pośrednictwem innego odpowiedniego terminala ISOBUS.
CEMIS 100 opracowano jako terminal tylny specjalnie z myślą o obsłudze owijarki. Umożliwia on szybki i łatwy bezpośredni dostęp do wszystkich istotnych funkcji.
CZYTAJ TAKŻE: Potężna siła na gąsienicach. Nowy XERION 12 od CLAAS [ZDJĘCIA, WIDEO]