Malowali i haftowali ule, degustowali miody
To już czwarty rok, kiedy Fundacja MAPA wraz z partnerami zdecydowali się na przygotowanie rodzinnego pikniku w całości poświęconego tematyce pszczelarskiej.
- Cieszymy się, że na nasze zaproszenie odpowiedziało tak wiele osób, które pełnymi garściami korzystało z przygotowanych atrakcji. Ich obecność i uśmiechy sprawiły, że ten dzień był naprawdę wyjątkowy! Oczywiście nic byśmy nie zdziałali, gdyby nie liczne grono naszych wolontariuszy i osób wspierających. Dzięki ich ciężkiej pracy i zaangażowaniu uczestnicy pikniku mogli cieszyć się każdym momentem - od gry terenowej z szukaniem pieczątek, przez kiszenie ogórków i tworzenie wianków, aż po tworzenie naturalnych przypinek dożynkowych - podsumowuje Piotr Smakulski z Fundacji MAPA.
Nie tylko pszczele atrakcje
Na uczestników czekało wiele - nie tylko - pszczelich atrakcji. Była, m.in. degustacja pszczelich produktów, pszczela fotobudka, gry podwórkowe, aktywności sportowe, pszczela biblioteczka, wyrób pszczelich zakładek z makramy, strażackie atrakcje, tworzenie świeczek z wosku pszczelego, haftowanie ula i tworzenie wyklejanej pasieki, malowanie piaskiem, pokaz stroju chazackiego z haftem regionalnym, instrumentów i tańca ludowego, przejażdżki na koniku. Warto dodać, że wśród uczestników z miodowymi ciasteczkami krążył… pszczelarz w średniowiecznym stroju.
Po raz pierwszy pakosławska impreza została wzbogacona o wykłady poprowadzone przez doświadczonych pszczelarzy. - Monika Ibron z Beenaturalnie przybliżyła nam świat pszczół dziko żyjących, a Adam Grzelak z Miodowego Ogrodu zaprosił wszystkich do świata pszczół miodnych i... środka ula. Na naszej scenie wykładowej można było również podziwiać piękne prace plastyczne z konkursu „Nie tylko miodna jest miodna - pszczoły samotnice i ich świat”. W tym miejscu dziękujemy młodzieży za zapał i znajomość tematu - dodaje Piotr Smakulski.
Podczas imprezy swoje stoisko miały m.in. Kobiety Gospodarne Wyjątkowe Gminy Pakosław, które poprowadziły warsztaty tworzenia wianków i kiszenia ogórków, a zespół Folklorystyczny Chojnioki tańczył i grał ludowe rytmy. Z kolei członkinie rawickiego Caritasu tradycyjnie już przeprowadziły kiermasz książek i gier, z którego dochód został przeznaczony na leczenie i rehabilitację Alicji Basińskiej oraz Klaudii Głowacz - kuzynek, które zmagają się od urodzenia z ciężkimi schorzeniami.
Na amatorów dobrego jedzenia czekały stoiska z jedzeniem oraz kawą i herbatą, a nawet… lawendową wodą. Nie zabrakło też tradycyjnego już konkursu na najlepsze miodowe wypieki. Ocenie przez 3-osobowe jury poddano aż 13 wypieków.
Laureaci konkursu plastycznego
kategoria przedszkola:
I miejsce - Nikodem Paradysz, Przedszkole Baśniowa Kraina Leszno
II miejsce - Odeta Kuźnia, Przedszkole Pakosław
III miejsce - Maria Rozwalka, Przedszkole Pakosław
Wyróżnienia: Ignacy i Stanisław Ratajczyk, Helena Rapior, wszyscy Przedszkole Pakosław
kategoria klasy I-III:
I miejsce - Maria Kacała, SP Dubin
II miejsce - Julia Wolna, ZSP w Masłowie
III miejsce - Zuzanna Kowalska, ZSP w Masłowie
Wyróżnienie - Iga Dworak, ZSP w Masłowie
kategoria klasy IV-VIII:
I miejsce - Maria Jelinowska, SP Pakosław
II miejsce - Dominika Małecka, SP Pakosław
III miejsce - Klaudiusz Kolibabka, ZSP w Masłowie
Wyróżnienie - Maja Tuta, ZSP w Masłowie
Zwycięzcy konkursu kulinarnego
I miejsce - Alicja Klimpel z Leszna
II miejsce - Amanda Olszak z Sarnówki
III miejsce - Danuta Łapawa z Białegokału
Wyróżnienie: Agnieszka Fengler z Pawłowa oraz najmłodszy uczestnik konkursu, 4-letni Antoś Olszak z Sarnówki