Sprawdzone triki na idealną babkę wielkanocną. Co zrobić, by nie była zbyt sucha?

Już za kilka dni Wielkanoc, to więc ostatnie chwile na to, by przygotować świąteczne wypieki. Jednym z nich jest babka, którą wiele osób wkłada także do koszyczka ze święconką. Przepisów jest bardzo dużo – pieczemy babki piaskowe, mozaikowe, majonezowe, cytrynowe i wiele innych. Najsmaczniejsze są te, które są wilgotne i puszyste. Nie zawsze osiągnięcie takiego rezultatu jest proste, ale wystarczy poznać kilka trików, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że w tym roku babka będzie smakowała idealnie.
Składniki koniecznie w temperaturze pokojowej
W przypadku babki bardzo ważne jest trzymanie się proporcji z przepisu. Jednak nawet dokładne odmierzenie składników nie pomoże, jeśli zostaną wyjęte prosto z lodówki. Wszystkie produkty niezbędne do pieczenia babki, takie jak tłuszcz i jajka, trzeba odpowiednio wcześniej wyciągnąć i pozwolić, by osiągnęły temperaturę pokojową. W przeciwnym razie przygotowana masa może się zważyć.
Etapy przygotowania babki wielkanocnej. Mieszanie tłuszczu i cukru
Pierwszym etapem przygotowania babki wielkanocnej jest połączenie ze sobą cukru oraz tłuszczu w jednolitą masę. Tłuszczem może być w tym przypadku zarówno margaryna, masło, olej, jak i nawet majonez. Dodajemy go do miski i zanim połączymy z następnym składnikiem, napowietrzamy go, by stał się puszysty i nie miał żadnych grudek. Gdy masa będzie jednolita, powoli dosypujemy cukier, cały czas miksując. Zanim wszystko się połączy, będzie jasne i maksymalnie gładkie, może minąć nawet kilkanaście minut. Im bardziej gładka masa, tym większe szanse na puszyste ciasto.
Czytaj też: Podlej tym truskawki. Zbierzesz kosze smacznych i dużych owoców
Babka wielkanocna. Kolejność dodawania składników
Kolejnym krokiem po połączeniu tłuszczu z cukrem są jajka. Zanim doda się je do masy, warto ubić je trzepaczką do robienia piany. Następnie delikatnie dodajemy je do miski i mieszamy z pozostałymi składnikami – ten etap nie wymaga już tak długiego miksowania. Po tym kroku pora na dodanie produktów sypkich.
Jak uchronić się przed zakalcem?
Dodawanie do masy mąki i wyrabianie ciasta to moment, który źle przeprowadzony może doprowadzić do powstawania zakalca. Dlaczego? Mąka uwalnia gluten podczas za długiego wyrabiania. W związku z tym warto do niej od razu dodać wszystkie inne suche składniki, aby skrócić czas mieszanina. Ponadto warto ją najpierw przesiać. Stopniowo dodaje się ją do masy i delikatnie miesza.
Czytaj też: Jak przygotować ciasto na szybkie rogaliki?
Temperatura pieczenia babki wielkanocnej
Odpowiednie zmieszanie składników nie pomoże jednak, jeśli babka wielkanocna będzie pieczona w zbyt wysokiej temperaturze. W takim przypadku nie tylko może wyjść sucha, lecz także przypalić się, mięć spieczoną skorupę, a nawet w środku zakalec. Aby tego uniknąć, należy początkowo ustawić piekarnik na 150 stopni i go nagrzać, następnie otworzyć, włożyć babkę i podnieść temperaturę do 170 stopni. Jeśli na zewnątrz ciasta zacznie pojawiać się skorupa, kolejnym krokiem jest delikatne zmniejszenie temperatury o 10 do 15 stopni. Dzięki temu powierzchnia babki nie popęka.