Najlepszy zamiennik wigilijnego karpia? Ta ryba jest smaczna i bez ości
Amur biały jest słodkowodną rybą z rodziny karpiowatych. Ma zatem coś wspólnego z wigilijnym symbolem. Amur jest jednak łagodniejszy w smaku niż karp i ma znacznie mniej ości. Te które się trafią, są na tyle duże, że można bez problemu oddzielić je od mięsa, które jest białe i bardzo delikatne.
Amur biały - co to za ryba?
Amur biały żyje w naturalnych warunkach w Chinach i w Rosji. Do Europy oraz do Polski trafił w celach hodowlanych i wędkarskich. Ryba ta jest zaliczana do średnio tłustych. Zamieszkuje czyste jeziora i rzeki, których dna porastają glony. Jej główne pożywienie stanowią plankton oraz makrofity, czyli wodne rośliny. Dorosły amur może ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Często występuje na tych samych terenach co karp. Warto zaznaczyć, że przypomina go nieco w zapachu, jednak nie jest on tak intensywny. Chcąc całkowicie pozbyć się aromatu, który dla niektórych osób może być bardzo nieprzyjemny, należy przez kilka godzin moczyć rybę w mleku z pieprzem i ząbkami czosnku. Opcjonalnie można obłożyć rybę plastrami cebuli.
Czytaj też: Samowolne wycięcie choinki z lasu? To się może źle skończyć
Właściwości zdrowotne amura białego
Mięso amura jest znacznie mniej tłuste niż mięso karpia. Wyróżnia się korzystnym stosunkiem tłuszczów z rodziny omega-3 do omega-6, dlatego może okazać się bardzo dobrym wyborem dla osób, które mają problem z cholesterolem. Poza tym ryba jest cennym źródłem białka (w 100 g znajduje się kilkanaście gramów). Amur zawiera także witaminy z grupy B, witaminę D, E, fosfor, selen i potas. Ryba jest lekkostrawna i odpowiednia dla osób, które pilnują kalorii. 100 g mięsa to mniej niż 70 kcal.
Czytaj też: Te wigilijne potrawy można mrozić. Przygotuj wcześniej i ciesz się świętami
Jak przyrządzić amura białego na wigilię?
Amur jest dostępny w sklepach zarówno w formie filetu, jak i całej ryby. Decydując się na drugą wersję, należy sprawdzić, czy ryba ma delikatny zapach, bowiem świadczy to o jej świeżości. Amur powinien być też lekko śliski w dotyku. 1 kg ryby kosztuje około 22-25 zł.
Sposobów przygotowania amura na Wigilię jest całkiem sporo. Można wypróbować te same przepisy, które do tej pory stosowaliśmy w przypadku karpia. Amur będzie pyszny nawet wtedy, gdy po prostu usmażymy go na maśle. Bardzo dobrze smakuje też w galarecie i przyrządzony po żydowsku. Poza tym rybę można upiec, udusić, ugotować, a nawet uwędzić. Dobrze sprawdzą się takie zioła jak tymianek, koperek i pietruszka. Amur lubi też towarzystwo czosnku, cebuli soku z cytryny. Rybę można podać jako osobne danie lub całkowicie zastąpić nią tradycyjnego karpia.