Jak zamrozić karpia? Jest jedna żelazna reguła, której trzeba przestrzegać
Jeśli kupujemy całego karpia, przed mrożeniem trzeba go przygotować tak, jakbyśmy mieli go za chwilę np. smażyć. To znaczy: rybę trzeba wypatroszyć i pozbawić łusek. Nie wolno wkładać jej w całości do zamrażarki! Następnie oczyszczonego i opłukanego karpia należy poporcjować – krojąc w dzwonka lub filetując.
Nieco mniej pracy mają osoby, które kupiły już karpia po wstępnej obróbce tj. wypatroszonego czy już podzielonego na porcje. Jednak wtedy również po wyjęciu ze sklepowej folii można go delikatnie opłukać w zimnej wodzie. Następnie rybę delikatnie osuszamy i każdą porcję owijamy folią do mrożenia lub folią aluminiową.
Mrożenie karpia. Każdą porcję warto mrozić oddzielnie
Jeżeli tylko mamy taką możliwość, każdą porcję karpia warto zamrozić oddzielnie. Niektóre zamrażarki mają do tego specjalną tackę, na której można rozłożyć żywność, zamrozić i dopiero potem włożyć do szuflad czy na półki. Jeżeli nie dysponujemy takim miejscem, można np. użyć płaskiego talerza i na nim ułożyć porcje ryby. Talerz można postawić na innych mrożonkach. Nie musi być prosto. Ważne, żeby kawałki ryb przed zamrożeniem się nie posklejały.
Czytaj też: Te wigilijne potrawy można mrozić. Przygotuj wcześniej i ciesz się świętami
Mrożenie świeżego karpia - wersja dla zapominalskich i odkładających na potem
Pisząc o możliwości mrożenia świeżego karpia przed świętami musimy też dodać jedną przestrogę. Jeśli kupujemy świeżego karpia z myślą o zamrożeniu, najlepiej zrobić to jak najszybciej po przyjściu ze sklepu. Świeża ryba, nawet umieszczona w lodówce, powinna być przechowywana dzień, maksymalnie dwa. Dlatego w ferworze przedświątecznych obowiązków lepiej nie zostawiać mrożenia na potem. W przeciwnym razie możemy na własnym nosie przekonać się, jak pachnie lodówka z zepsutą rybą w środku. Dlatego jeśli wiemy, że grozi nam taki scenariusz, lepiej włożyć ją do zamrażarki w sklepowym opakowaniu, niż czekać, aż będziemy mieli czas na przygotowanie jej do mrożenia. Lepiej zamrozić byle jak, niż wcale. Nie dotyczy to jednak ryby, która jest niewypatroszona i z łuskami!
Czytaj także: Najlepszy zamiennik wigilijnego karpia? Ta ryba jest smaczna i bez ości
Jak rozmrażać karpia?
Przed przygotowaniem karpia trzeba go wyjąć z zamrażarki odpowiednio wcześnie i włożyć do lodówki. Ryba powinna się rozmrażać powoli (dotyczy to również innych mięs). Nie powinno się przyspieszać rozmrażania. Metody takie jak stawianie miski z rybami przy kaloryferze czy polewanie zamrożonych kawałków ciepłą wodą mogą sprawić, że mięso będzie mniej smaczne.
Mrożenie karpia po świętach
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu nigdy na święta nie zdarzyło się przygotować za dużo jedzenia. Możliwość zamrożenia świątecznego bigosu czy pierogów to oczywistość. A co z karpiem? Wg wszelkich świątecznych poradników jedyną świąteczną potrawą z karpia, którą można mrozić jest karp smażony. Ale uwaga – przed zamrożeniem trzeba z niego ściągnąć panierkę. Potem postępujemy tak, jak ze świeżą rybą: każdą porcję pakujemy i mrozimy oddzielnie, dopiero po zamrożeniu chowamy do wspólnego pojemnika, woreczka itp. Tak zamrożonego karpia najlepiej zjeść w ciągu kilku tygodniu.
Czytaj też: Dzięki tym trikom ugotujesz rosół idealny. Będzie klarowny i pyszny