Kukurydza pod folią. Ile kosztuje? Czy to się opłaca?
Technologia rodem z Irlandii
Zwolenników tej metody w Polsce jest więcej. W trakcie marcowego spotkania na polu Grzegorz Łuczak powiedział nam, że w 2019 roku planuje się wysiać pod folią tysiąc hektarów kukurydzy w różnych częściach Polski. Odbywa się to przy współudziale przedsiębiorstwa Samco Agricultural Manufacturing z Irlandii, gdzie 90% kukurydzy jest wysiewana pod folią. Jej przedstawiciel - Polak mieszkający od kilkunastu lat na wyspie jeździ po całym świecie i zajmuje się siewem.
Czytaj także:Sposoby na chwasty w kukurydzy
- Samco pierwsze działania z folią biodegradowalną rozpoczęła w latach 1998 - 2000. W tej chwili jesteśmy w 30 krajach na całym świecie od Chin, Japonii, po Nową Zelandię i Kanadę. Zauważamy, że rynek folii biodegradowalnych bardzo się rozwija - stwierdza Damian Tobiański z Samco.
Polscy producenci kukurydzy mogą testować na swoich polach nową technologię dzięki publicznym środkom przyznanym przez irlandzkie ministerstwo rolnictwa na jej popularyzację. - Jest to 3-letni program wdrożeniowy. Jest to technologia droga i by nie popełnić pewnych błędów uczymy się jej od tamtejszych fachowców. Pani minister w Irlandii jest tym tematem bardzo zainteresowana - mówi Grzegorz Łuczak.