Związkowa Alternatywa w KRUS grozi strajkiem. Chodzi m.in. o wynagrodzenia
Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa wystosował dziś (21 maja) pismo do prezesa KRUS, w którym informuje o wejściu w spór zbiorowy. Domaga się przy tym realizacji czterech postulatów.
Związkowa Alternatywa w KRUS grozi strajkiem
Przypomnijmy: Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa rozpoczął swoją działalność w KRUS w marcu tego roku.
W kwietniu wystosował z kolei postulaty do prezesa KRUS - w sprawie waloryzacji płac pracowników KRUS.
Dziś z kolei, czyli 21 marca, jak informują przedstawiciele związku - oficjalnie wystosowano pismo w sprawie sporu zbiorowego.
- Nasz związek w KRUS domaga się realizacji czterech postulatów - zaznaczają przedstawiciele ZZ "Związkowa Alternatywa".
Żądania wystosowane przez ZZ Związkowa Alternatywa w KRUS
Oto wspomniane żądania związkowców w KRUS:
- podwyżka wynagrodzeń zasadniczych od 1 czerwca 2024 - o 60%
- Naliczenie ustawowego 20% wzrostu płac (wynikającego z ustaw budżetowych) - od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na dzień 1.01.2024, a nie na 21,12.2023 (tj. od kwoty 4242 zł brutto, a nie niższej)
- wprowadzenie elektronicznej ewidencji czasu pracy
- zwiększenie elastyczności czasu pracy poprzez wprowadzenia w regulaminie pracy ruchomego czasu pracy w godz. 6:00 - 17:00 w ramach systemu podstawowego stosownie do uregulowań 140(1) K.p.
- Na podstawie art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z o.o. wskazuje termin realizacji powyższych postulatów: 7 dni kalendarzowych od dnia doręczenia pisma - opisuje Edyta Różycka, przewodnicząca ZZ Związkowa Alternatywa w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w piśmie wysłanym do prezesa Kasy.
Co, jeśli żądania nie zostaną uwzględnione?
- Nasz związek poinformował pracodawcę, że w razie nieuwzględnienia powyższych żądań, zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia akcji strajkowej. O wejściu w spór zbiorowy poinformowaliśmy też Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - zaznaczają wspólnie Piotr Szumlewicz, przewodniczący ZZ Związkowa Alternatywa oraz Edyta Różycka, przewodnicząca ZZ Związkowa Alternatywa w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Do tematu wrócimy.
CZYTAJ TAKŻE: 43. rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność