Zasiłek chorobowy. Jak KRUS może kontrolować rolnika?

Ubezpieczeni w KRUS - rolnicy, małżonkowie czy domownicy - są uprawnieni do otrzymania zasiłku chorobowego.
Zasiłek chorobowy KRUS. Komu przysługuje?
Przypomnijmy: wspomniane świadczenie przysługuje, gdy dana osoba w związku z chorobą nie jest zdolna do pracy - nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni. Z drugiej jednak strony świadczenie nie może być wypłacane dłużej niż przez 180 dni.
Wszystko przyznawane jest na podstawie stosownego zaświadczenia lekarskiego (e-ZLA) wydanego przez lekarza upoważnionego przez ZUS, które jest przekazywane do KRUS drogą elektroniczną.
- Jeżeli po wyczerpaniu 180-dniowego okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje jej odzyskanie, to w takiej sytuacji może ubiegać się o zasiłek w przedłużonym okresie, jednak nie dłużej niż o dalsze 360 dni - przypominają przedstawiciele KRUS.
Ilu rolników skorzystało w ostatnich latach z zasiłku chorobowego?
Dobrą informacją jest to, że liczba osób, które musiały skorzystać z powodu choroby z wspomnianego świadczenia - maleje.
- W ubiegłym roku świadczenia chorobowe wypłacono 398 656 rolnikom i domownikom. To spadek o 6,1 proc. W 2023 z zasiłku chorobowego skorzystało 424 428 osób - informuje Kamil Gronowski, dyrektor Biura Statystyki KRUS.
Według statystyk jakie prowadzi KRUS, w 2024 roku odnotowano w sumie 924 655 świadczeń chorobowych, a w 2023 roku – 982 612. W praktyce spadła również liczba dni, za które wypłacano zasiłek chorobowy. W 2024 roku było ich łącznie 24,1 mln, a w 2023 roku – 25,7 mln.
– Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego w przedłużonym okresie jest wniosek ubezpieczonego oraz orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę Kasy w I instancji lub komisji lekarskiej KRUS w II instancji – przypomina Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń KRUS.
Warto przypomnieć, że w latach 2023-2024 przeciętny zasiłek chorobowy za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy wynosił 20 zł.
Jak pisaliśmy jakiś czas temu - od tego roku wspomniane świadczenie jest większe - wynosi bowiem 25 zł.
Zasiłek chorobowy. Czy KRUS może skontrolować rolnika?
KRUS nie może, tak jak ZUS, kontrolować zwolnień chorobowych ubezpieczonych.
– Kasa nie ma uprawnień do przeprowadzania kontroli zwolnień lekarskich. Jednak zgodnie z przepisami ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia – przypomina Iwona Kaszuba.
Dodaje przy tym, że rolnik lub domownik traci świadczenie za cały okres tego zwolnienia gdy w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy wykonywał pracę niezgodną z celem zwolnienia.
A skąd KRUS otrzymuje informacje, że rolnik wykonywał pracę w trakcie swojego zwolnienia?
– Źródła informacji o wykorzystywaniu zaświadczenia lekarskiego niezgodnie z jego celem są różne. Mogą to być sygnały obywatelskie, ale często Kasa dowiaduje się, że zaświadczenie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem w trakcie toczącego się postępowania wyjaśniającego, np. gdy rolnik podczas orzeczonej niezdolności do pracy wykonywał pracę podczas której uległ wypadkowi i wystąpił z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, albo świadczył pracę z tytułu zatrudnienia poza rolnictwem i w związku z tym utracił tytuł do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników – opisują przedstawiciele KRUS.
Zasiłek chorobowy KRUS. Czy rolnik może się odwołać od decyzji?
Jak dodają przedstawiciele Kasy, jeśli KRUS cofnie przyznany zasiłek chorobowy, ubezpieczony, podobnie jak wobec każdej decyzji, może wnieść odwołanie do sądu w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
Na koniec warto zaznaczyć, że KRUS prowadzi cały czas akcję pod nazwą „Dobrostan rolnika”. Wspomniane działania mają charakter prewencyjny - ich celem jest popularyzowanie wśród rolników wiedzy o zdrowiu oraz profilaktyce zdrowotnej.
- Kasa zachęca rolników do udziału w systematycznych badaniach lekarskich i programach profilaktycznych, obejmujących między innymi choroby nowotworowe, choroby układy krążenia, leczenie depresji i uzależnień. A także do aktywności fizycznej i rozwoju własnych pasji, stosowania zasad zdrowego odżywiania i nawadniania organizmu, dobrej organizacji pracy i poszukiwania zdrowego balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem i życiem rodzinnym - podkreślają na koniec przedstawiciele KRUS.
- Tagi:
- zasiłek chorobowy
- KRUS