Waloryzacja emerytur z KRUS 2025: Pierwsze wypłaty już w lutym
Emerytury i renty wypłacane przez KRUS co roku w marcu podlegają waloryzacji na postawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość świadczeń zwiększa się, aby uniknąć utraty ich realnej wartości z powodu między innymi inflacji. W pewnych okolicznościach jednak emerytury w zwiększonej kwocie mogą zostać wypłacone już w lutym.
Kiedy KRUS wypłaca emerytury?
Harmonogram wypłat emerytur przez KRUS jest stały. Emeryci otrzymują swoje świadczenia każdego miesiąca w tym samym terminie, o którym są informowani w decyzji o przyznaniu emerytury. KRUS wypłaca pieniądze 1., 5., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dnia każdego miesiąca.
Czyta też: Ci rolnicy dostaną więcej pieniędzy z KRUS. Zmiany już od marca 2025
Zmiany w harmonogramie wypłat emerytur z KRUS
W pewnych sytuacjach emerytury są wypłacane poza ściśle określonym harmonogramem. Wiąże się to z dniami wolnymi przypadającymi w danym okresie. Jeżeli wypłata świadczenia przypada w sobotę, niedzielę lub święto, termin zostaje przeniesiony na kolejny dzień roboczy, jednak najczęściej KRUS w takiej sytuacji wypłaca pieniądze przed planowaną datą.
Czytaj też: Kto dostanie emeryturę rolniczą z KRUS? Trzeba spełnić dwa warunki
Zwaloryzowane emerytury – wypłata już w lutym
W 2025 roku 1 marca wypada w sobotę, a to oznacza, że emeryci, którzy jako pierwsi mają otrzymać świadczenie w wyższej wysokości po waloryzacji, najpewniej otrzymają je już pod koniec lutego.
Emerytury rolnicze – jak wygląda waloryzacja?
Przypomnijmy, że emeryturę z KRUS mogą otrzymać osoby, które ukończą powszechny wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn) i będą legitymować się co najmniej 25-letnim okresem wyłącznego podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu
Czytaj też: Co rolnicy sądzą o KRUS, KOWR i ARiMR? Wyniki nowego raportu
Każdego roku świadczenie podlega waloryzacji, która polega na pomnożeniu podwyższonej kwoty emerytury podstawowej przez wskaźniki wymiaru ustalone indywidualnie dla każdego świadczenia, dla części składkowej oraz uzupełniającej.
W przypadku, gdy emerytura po waloryzacji jest niższa od kwoty najniższej emerytury określonej w przepisach, to poza pewnymi wyjątkami świadczenie podwyższa się do tej kwoty z urzędu – emeryt nie musi o to wnioskować.
Waloryzacji podlegają również wszystkie dodatki i świadczenia, które wypłacane są z emeryturą. KRUS sam przeprowadza waloryzację i podwyższa kwoty świadczeń – świadczeniobiorca nie musi wykonywać w tym celu żadnych kroków.