Rolnik nie musi przychodzić do placówki KRUS. Jest inne rozwiązanie [VIDEO]
Prawo i finanse - KRUS
Aktualizacja:
Złożenie wniosku, pobranie zaświadczenia, pełny wgląd do wykazu naszych składek - emerytalnych, ale nie tylko. To zaledwie część funkcjonalności cyfrowej platformy eKRUS, dzięki której rolnicy mogą już dziś załatwiać wiele spraw bez wychodzenia z domu. W praktyce oznacza to ogromną oszczędność czasu. Koniec z dojazdami i kolejkami na miejscu – w wielu przypadkach wystarczy internet i dosłownie kilka kliknięć w komputerze.
Spis treści:
Każda ubezpieczona w KRUS osoba może załatwić wiele spraw przez internet - za pomocą specjalnej internetowej platformy - eKRUS.
Załatwianie urzędowych spraw przez internet. Czym jest eKRUS?
- Portal eKRUS to system informatyczny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, dedykowany dla ubezpieczonych rolników, małżonków rolników i domowników, podległych ubezpieczeniu społecznemu – wyjaśnia „Wieściom Rolniczym” Justyna Borczyńska, szefowa KRUS w Koninie.
Dzień z eKRUS w Koninie
W środę (20 listopada), w siedzibie konińskiej placówki terenowej, zorganizowano „Dzień z eKRUS”, podczas którego wszyscy przybyli mieszkańcy okolic, ale nie tylko, mogli – z pomocą tutejszych pracowników - założyć swoje indywidualne konto przez internet. Dodatkową zachętą był udział w zabawie – każdy, kto tego dnia założył sobie elektroniczne konto, mógł liczyć na upominek.
ZOBACZ WIDEO:
Warto dodać, że wspomniane spotkanie odbyło się w ramach dużej ogólnopolskiej akcji, która rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa jeszcze do piątku. W ramach „Dnia z eKRUS” w każdym województwie w Polsce ubezpieczeni mogą bezpośrednio dowiedzieć się – czym konkretnie jest wspomniana platforma i jak z niej korzystać.
Przybyli na miejsce rolnicy nie ukrywali, że możliwość załatwienia sprawy przez internet – to bardzo dobre rozwiązanie.
– Z pewnością pozwoli to na oszczędność czasu, jaki normalnie by trzeba było poświęcić na załatwienie takiej sprawy tutaj, na miejscu. Odpada dojazd, odpada stanie w kolejce – wyliczał nam wprost jeden z przybyłych rolników.
Kto może korzystać z eKRUS? Jak założyć konto?
Z „cyfrowego okienka” mogą korzystać jednak na co dzień nie tylko sami rolnicy – ale generalnie wszyscy, którzy są w KRUS ubezpieczeni. Rejestracja jest bardzo prosta – można zrobić to przez swój profil zaufany lub poprzez swój bank. Wystarczy wejść na stronę ekrus.gov.pl i kliknąć "zarejestruj się" u góry strony.
eKRUS - wnioski, zaświadczenia, historia ubezpieczenia
Warto od razu zaznaczyć, że sam system eKRUS nie jest nowy – można z niego korzystać de facto już od kilku lat. Dzięki niemu możemy przez internet pobrać i wysłać określony wniosek, uzyskać zaświadczenie czy przejrzeć stan i historię naszych składek w KRUS.
Jak opowiadają nam sami pracownicy Kasy, platforma jest sukcesywnie rozwijana, dodawane są nowe opcje i możliwości, poszerzany jest cały czas panel usług. A to sprawia, że z każdym kolejnym dniem coraz więcej rzeczy możemy załatwić bez konieczności osobistej wizyty w placówce. Możemy zrobić to bardzo szybko w domu, przed komputerem.
– Cały czas pracujemy nad udoskonalaniem portalu, mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości rolnicy będą mogli załatwić poprzez eKRUS jeszcze więcej spraw przez internet – mówi nam także Maria Domańska, kierownik samodzielnego referatu ds. ogólnych w PT KRUS w Koninie.
Co załatwimy przez internet w KRUS? Lista
Funkcjonalność portalu jest już dziś szeroka.
Dzięki kontu na eKRUS można m.in.:
- uzyskać dostęp do informacji (np. o okresach ubezpieczenia, składkach, terminach, historii)
- opłacić składki oraz zadłużenia (z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz składki i zadłużenia za pomocników rolnika)
- wysłać elektroniczne wnioski (np. zasiłek macierzyński, jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej, zgłoszenie wypadku, oświadczenie dotyczące działalności gospodarczej czy wniosek o przedłużenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego)
- dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz do ubezpieczenia zdrowotnego pomocników rolnika w okresie świadczenia pomocy w gospodarstwie
- pobrać zaświadczenia w formie elektronicznej, m.in.: o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, o okresach podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz o okresach podlegania i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.