Płacą składki KRUS, ale i tak mogą stracić ubezpieczenie?

Obowiązujące przepisy, które dają KRUS prawo do cofnięcia decyzji o ubezpieczeniu nawet po wielu latach - jeśli wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości - wzbudza wątpliwości parlamentarzystów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ubezpieczenie KRUS. Czy Kasa powinna mieć prawo do cofania decyzji po wielu latach? Jest interpelacja
Jakiś czas temu stosowną interpelację złożyli w tej sprawie do ministerstwa rolnictwa posłowie Katarzyna Kierzek-Koperska, Piotr Głowski.
Parlamentarzyści zastanawiają się w niej, czy zasadnym jest obowiązujące prawo, które daje KRUS możliwość podejmowania takich decyzji bez żadnych ograniczeń czasowych.
- Czy słuszny jest stan prawny, w którym organ nie ma żadnych ograniczeń czasowych dotyczących podjęcia skutecznej decyzji? Zakładając brak jakichkolwiek terminów, organ nawet po kilkudziesięciu latach od naruszenia warunków mógłby wydać decyzję, że dana osoba w danym okresie nie podlegała ubezpieczeniu KRUS. Jednocześnie organ mógłby nie dokonać zwrotu wpłaconych składek z uwagi na pięcioletni termin przedawnienia należności. Osoba, której dotyczyłaby taka decyzja mogłaby zostać całkowicie pozbawiona emerytury zarówno z KRUS jak i ZUS z ograniczoną możliwością obrony z uwagi na upływ czasu oraz bez środków wpłaconych tytułem składek na ubezpieczenie - czytamy we wspomnianej interpelacji.
Parlamentarzyści zaznaczają przy tym, że sam fakt kontroli jest oczywiście zasadny.
- Obowiązkiem organu rentowego jest prowadzenie kontroli, identyfikowanie przypadków naruszeń przepisów oraz wydawanie odpowiednich decyzji - podkreslają.
Wątpliwości budzi jednak brak przepisów precyzujących, jaki okres może być kontrolowany przez organ pod względem podlegania ubezpieczeniu.
Co na to ministerstwo?
Ubezpieczenie KRUS i zmiany decyzji po latach. Wiceminister odpowiada
W odpowiedzi resort przyznaje, że KRUS może cofnąć decyzję o podleganiu ubezpieczeniu nawet po wielu latach, jeśli ujawnią się nowe fakty lub dokumenty, które podważają wcześniejszą decyzję. Mówiąc wprost: nie ma żadnego terminu przedawnienia dla zmiany decyzji o ubezpieczeniu – nawet jeśli minęło np. 10 czy 15 lat.
- Decyzja może zostać zmieniona również po wielu latach od jej wydania. Jest to zgodne z fundamentami, na których zbudowany jest system ubezpieczeń społecznych w naszym kraju i ewentualne zmiany w tym zakresie nie będą odnosić się wyłącznie do ubezpieczenia społecznego rolników, tym bardziej, że przedmiotowe regulacje znajdują się w innych przepisach - odpowiada na wspomniane wątpliwości wiceminister rolnictwa, Stefan Krajewski.
Co z kolei ze składkami, które były wówczas pobierane? Czy - skoro ubezpieczenie może zostać zabrane - to składki za tamten okres powinny być oddane?
- Niezależnie od faktu uchylenia lub zmiany decyzji, możliwość dochodzenia zwrotu nienależnie pobranych składek ograniczona jest przez art. 41b ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (1), który stwierdza, że nadpłacone lub nienależnie opłacone składki nie podlegają zwrotowi, jeżeli od dnia ich opłacenia upłynęło 5 lat. W praktyce oznacza to, że w przypadku uchylenia decyzji o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników po wielu latach, zwrot nienależnie opłaconych składek przysługuje wyłącznie za okresy nieobjęte przedawnieniem, czyli co do zasady za ostatnie 5 lat. Składki opłacone za okresy wcześniejsze, które uległy przedawnieniu, nie podlegają zwrotowi, nawet jeśli decyzja zostaje obecnie uchylona - odpowiada wiceminister rolnictwa.
Wiceminister podkreśla przy tym inną, ważną kwestię
- Należy pamiętać, że w rolnik zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (1) zobowiązany jest, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłaszać Kasie o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności. Taka informacja znajduję się na każdej decyzji o objęciu ubezpieczeniem społecznym rolników - informuje wiceminister rolnictwa, Stefan Krajewski.
- Tagi:
- ubezpieczenie
- KRUS