Masz w gospodarstwie pracownika z Ukrainy? KRUS podaje ważną informację
Pomocnicy rolnika, będący obywatelami Ukrainy, którzy przybywali na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r. (w związku z działaniami wojennymi), na podstawie znowelizowanej jakiś czas temu ustawy będą mogli dłużej przebywać legalnie na naszym terenie.
Pomocnik rolnika z Ukrainy. Do kiedy może przebywać legalnie?
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w wyniku nowelizacji przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa okres pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie, uznawany za legalny na mocy przepisów tej ustawy, zostaje przedłużony do 30 września 2025 r - informują przedstawiciele Kasy.
Opisując wprost: pomocnicy rolnika z Ukrainy - na podstawie wspomnianych przepisów - mogą do 30 września 2025 r. świadczyć pomoc w gospodarstwie rolnika w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej - w oparciu o umowę o pomocy przy zbiorach.
Ubezpieczenie pomocnika rolnika z Ukrainy
Warto jednak pamiętać, że wiąże się z tym także obowiązek podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w zakresie ograniczonym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.
- Obowiązek ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego pomocnika rolnika powstaje od dnia oznaczonego w umowie o pomocy przy zbiorach jako dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy, a jeśli taki dzień nie zostanie wskazany objęcie ubezpieczeniem następuje od dnia zawarcia tej umowy. Obowiązek ten ustaje od dnia następującego po dniu, w którym pomocnik zaprzestał świadczenia pomocy wykonywanej na podstawie zawartej umowy z rolnikiem - informują przedstawiciele KRUS.
Uwaga! Jak zaznaczają przedstawiciele KRUS, jeśli dany pomocnik, będący obywatelem Ukrainy, wyjechał, z terytorium Polski na okres przekraczający jednorazowo 30 dni lub korzysta z ochrony czasowej na terenie innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej (przyznanej z powodu działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy) albo uzyskał zezwolenie pobytowe np. zezwolenie na pobyt czasowy - wówczas traci uprawnienie legalnego pobytu na terytorium Polski, przysługującego na podstawie ww. przepisów.
- Utrata tego uprawnienia oznacza, że pomocnika rolnika-obywatela Ukrainy obowiązują ograniczenia w zakresie świadczenia pomocy w oparciu o umowę o pomocy przy zbiorach do czynności wyłącznie ustawowo określonych, związanych ze zbiorem owoców, warzyw, tytoniu, chmielu, ziół i roślin zielarskich, a także limit czasu trwania tych umów, ustalony w przepisach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - podkreślają przedstawiciele KRUS.
CZYTAJ TAKŻE: Składka KRUS w trzecim kwartale 2024. Ile wynosi?