Kto nie dostanie 13. emerytury z KRUS? Ta grupa osób jest wykluczona
![](/media/cache/78/f8/78f81af8ac05cd5ae3dcc085c6f681be.jpg)
Dodatkowe świadczenie jest wypłacane bez względu na wysokość pobieranej renty lub emerytury. Przysługuje każdemu w takiej samej wysokości. Wynosi tyle, ile wartość najniższej emerytury. 1 marca 2025 r. kwota ta zostanie zwaloryzowana i według prognoz wyniesie niecałe 1900 zł brutto. Od tej kwoty odejmowana jest zaliczka na podatek dochodowy oraz odprowadzana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Czytaj też: Ważne informacje dla rolników. Dotyczą PIT-ów, które wysyła KRUS
Kto może liczyć na 13. emeryturę z KRUS?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowe świadczenie roczne przysługuje osobom, które na dzień 31 marca 2025 r. mają prawo do:
- rolniczej emerytury lub renty,
- okresowej emerytury rolniczej,
- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
Dla przypomnienia emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonym rolnikom lub domownikom, którzy osiągnęli wiek emerytalny oraz podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Rentę rolniczą otrzymują osoby, które mają stwierdzoną trwałą lub okresową całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym (całkowita niezdolność do pracy powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub w okresach wymienionych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników) i osoby te podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany w ustawie czas. Renta rodzinna jest z kolei wypłacana uprawnionym członkom rodziny zmarłego emeryta lub rencisty, mającego ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia.
Okresowa emerytura rolnicza przysługuje osobom, które nie mogą już pobierać renty strukturalnej przyznanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest z kolei skierowane do osób, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci. „Trzynastka” jest wypłacana uprawnionym osobom z urzędu, co oznacza, że nie muszą one składać w tej sprawie żadnego wniosku.
Kto nie dostanie „trzynastki” z KRUS?
Aby otrzymać „trzynastkę” z KRUS, trzeba spełnić tylko jeden warunek – mieć prawo do wymienionych wyżej świadczeń na dzień 31 marca 2025 r. Oznacza to, że 13. emerytura nie będzie przysługiwać osobom, których świadczenie zostało zawieszone na ten dzień. W jakim przypadku KRUS może zadecydować o zawieszeniu świadczenia?
-
Gdy rolnik osiąga dodatkowy przychód z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i przychód ten przekracza obowiązujący limit, czyli 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 10 610,20 zł brutto, nowy limit zacznie obowiązywać 1 marca br.).
Możliwość zawieszenia dotyczy wyłącznie części uzupełniającej rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych i okresowych emerytur rolniczych. Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury rolniczej i osiągnęły powszechny wiek emerytalny, mogą zarobkować bez ograniczeń. W ich przypadku świadczenia nie podlegają ani zawieszeniu, ani zmniejszeniu, niezależnie od wysokości osiąganego przychodu.
Czytaj też: Praca przy szparagach. Ile można zarobić w Niemczech, Holandii i Szwajcarii?
Wypłata 13. emerytury. Co jeszcze warto wiedzieć?
Co z osobami, które mają prawo do kilku świadczeń? Przysługuje im tylko jedna 13. emerytura. Będzie ona wypłacona przez właściwy organ emerytalno-rentowy. Emerytom, którzy otrzymują emeryturę rolniczą z KRUS i inne świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS, „trzynastkę” wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei osobom, którym kasa wypłaca w zbiegu emerytury i renty rolnicze wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, dodatkowe świadczenie roczne zostanie wypłacone przez KRUS.
Jak wygląda sytuacja w przypadku renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba? W tej sytuacji również przysługuje tylko jedna „trzynastka”. Zostanie ona wypłacona w wysokości proporcjonalnej do liczby osób uprawnionych do renty na dzień 31 marca 2025 r. (do tej grupy nie wliczają się osoby jednocześnie mające prawo do renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego).
Każdy uprawniony emeryt i rencista otrzyma decyzję o przyznaniu 13. emerytury, wraz z tzw. decyzją waloryzacyjną, czyli dotyczącą podwyższenia świadczeń od 1 marca. Dodatkowe świadczenie roczne zostanie wypłacone w kwietniu razem z emeryturą lub rentą.
Czytaj też: Miliardy utopione w ekoschematach? Pod lupą ekologów m.in. dopłaty w Polsce
- Tagi:
- 13. emerytura
- emerytury
- renty
- KRUS