Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 - Spotkajmy się tam!
Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - zapraszając rolników - podkreśla, że Krajowe Dni Pola to niepowtarzalne „święto pola” obejmujące obchody główne oraz całoroczne wybrane wydarzenia w całym kraju.
Propozycje, wiedza dla rolników aż na 18 ha!
Podczas tego wydarzenia prezentowana będzie oferta firm, instytucji, organizacji zaopatrujących polskie rolnictwo w rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne w zakresie produkcji roślinnej.
- Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - informuje WODR w Poznaniu.
Patronat medialny Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 objęła m.in. nasza gazeta, Wieści Rolnicze. Relację z tego wydarzenia znajdziecie również na naszym portalu wiescirolnicze.pl.
- Podczas Krajowych Dni Pola w Strefie Poletek Demonstracyjnych przygotowaliśmy wiele pokazów o różnorodnej tematyce. Na odwiedzających łącznie czeka ponad 800 poletek - mówi dla WODR Łukasz Kuleczka, koordynator Strefy Poletek Demonstracyjnych, i dodaje - W strefie poletek demonstracyjnych będzie można zobaczyć wiele odmian roślin uprawnych. W sumie zaprezentujemy ponad 40 gatunków rożnych roślin uprawnych, będzie ponad 680 małych poletek pokazowych oraz 150 poletek dużych, tak zwanych łanowych. Łącznie daje nam to ponad 800 poletek na Krajowe Dni Pola.
Jak dalej podkreśla Łukasz Kuleczka, zademonstrowana bedzie kolekcja odmian rzepaku, zbóż ozimych i jarych, szeroką gamę kolekcji odmian roślin strączkowych, w tym między innymi łubinów, grochów, bobu oraz roślin niszowych jak wyka, seradela, facelia, rzodkiew, gorczyca, lnianka ozima i jara. Tych roślin na poletkach będzie wiele i będzie można się zapoznać z technologią ich uprawy.
Warto zaznaczyć, że w trakcie Krajowych Dni Pola będą rownież odbywały się demonstracje i pokazy.
- Podczas Krajowych Dni Pola w Strefie Poletek Demonstracyjnych przygotowaliśmy wiele pokazów o różnorodnej tematyce. We współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego omówiona zostanie odkrywka glebowa oraz wpływ różnych systemów uprawy roli, takich jak system międzyorkowy, system uproszczony czy system strip trill w uprawie pszenicy ozimej, słonecznika, kukurydzy i buraka cukrowego - zaznacza Łukasz Kuleczka, i dodaje - Dodatkowo na poletkach z uprawą słonecznika będziemy wykonywali również odkrywkę glebową, by pokazać różnicę między tymi systemami uprawy oraz wpływ wybranego systemu na te rośliny.
W Sielinku zostały również założone pasy kwietne, które zostaną dokładnie omówione przez wykładowców Uniwersytetu Poznańskiego. Z kolei specjaliści z Instytutu Ochrony Roślin przedstawią wpływ różnych wariantów systemów ochrony herbicydowej, zarówno na rzepak ozimy, zboża ozime, a także rośliny jare, takie jak łubin, groch, jęczmień czy rzepik. Ciekawostką będzie też możliwość zapoznania się z urządzeniem do wyznaczania precyzyjnej dawki azotu w nawożeniu roślin uprawnych.
Zwierzęta hodowlane Krajowych Dniach Pola
Jak informuje WODR, w tym roku, na Krajowych Dniach Pola będzie można podziwiać okazy bydła mlecznego i mięsnego, będą konie, drób, owce oraz króliki.
- Oprócz wskazanych gatunków pojawią się również takie, które są mniej spotykane. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale zapewniam, że warto przyjechać i zobaczyć to na własne oczy - informuje na stronach WODR Wioleta Barczak, koordynator strefy Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych na Krajowych Dniach Pola.
Jak podkreśla Wioleta Barczak, organizowana w Sielinku Wystawa Zwierząt ma już ponad trzydziestoletnią tradycję, ale w ramach wydarzenia, jakim są Krajowe Dni Pola, Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbędzie się po raz pierwszy.
- Organizowane do tej pory w Sielinku Wystawy Zwierząt zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród hodowców, jak i zwiedzających. Mam nadzieję, że zapoczątkowana idea organizacji Krajowych Dni Pola w połączeniu z Wystawą Zwierząt będzie kontynuowana w kolejnych edycjach - zaznacza Wioleta Barczak.
Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
Zapraszamy do Sielinka w dniach 3-5 czerwca 2023 roku!
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.