Kontrole u rolników - jakie instytucje je przeprowadzają?
- Rolnicy bardziej skłaniają się do tego, żeby produkować, wyjść w pole i poświęcić się samej działalności produkcyjnej w gospodarstwie. Tymczasem dokumentacja wymagana przez wiele różnych instytucji jest uciążliwa i pracochłonna - mówi Dariusz Pomykała, Kierownik Działu Rolnictwa Ekologicznego i Programów Rolno-środowiskowych w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu
- Rano dostaję telefon, że ktoś przyjedzie - to, co miałem zaplanowane, muszę przenosić na inny dzień - mówi Marek Muzalewski, gospodarz z miejscowości Kuligi pod Nowym Miastem Lubawskim.
ZOBACZ TEŻ - KONTROLE U ROLNIKÓW. ZOSTAWIAJĄ POLE, ZWIERZĘTA I WYPEŁNIAJĄ DOKUMENTY
Rolnicy żalą się na biurokrację, na to, że co rusz wprowadzane są kolejne przepisy. Tak naprawdę codziennie mogłaby ich skontrolować jakaś instytucja. Dziś rolnik musi być również księgowym i sekretarką.
DORADCY Z ODR-ów O KONTROLACH U ROLNIKÓW
Jak mówią specjaliści z ośrodków doradztwa rolniczego, trudno dziś jednoznacznie powiedzieć, która instytucja stwarza rolnikom najwięcej problemów. - Myślę, że zmieniające się prawo - i to dość często - stanowi problem dla rolników. Wiadomo, że nieznajomość prawa nie zwalnia z wypełniania wszelakich wymogów określonych prawem. My, jako CDR, staramy się szkolić doradców, przekazując im najnowsze informacje, również o zmianach w przepisach prawnych. Doradcy ośrodków doradztwa rolniczego współpracują bezpośrednio z rolnikami, prowadzą różne formy szkoleń, przekazując wiedzę, ale nie sposób jest dotrzeć do wszystkich rolników - jest ich dużo, ponad milion (1 mln 200 tys. wnioskuje o płatności obszarowe), dotarcie do wszystkich jest utrudnione - mówi Dariusz Pomykała, Kierownik Działu Rolnictwa Ekologicznego i Programów Rolno-Środowiskowych w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu.
Na pewno dość dużo czasu rolnikom zajmuje przygotowanie stosownej dokumentacji, prowadzenie różnych zapisów i ewidencji. - Wiadomo, rolnicy bardziej skłaniają się do tego, żeby produkować, wyjść w pole i poświęcić się samej działalności produkcyjnej w gospodarstwie. Dokumentacja wymagana przez wiele różnych instytucji jest uciążliwa i pracochłonna. Rolnicy muszą wygospodarować dodatkowy czas, aby tę dokumentację należycie przygotować - dodaje Dariusz Pomykała.
KONTROLA? ROLNIK MUSI USIĄŚĆ Z INSPEKTOREM!
Okazuje się, że umiejętność radzenia sobie z dokumentami, wypełnianiem wniosków niekoniecznie związana jest z wiekiem rolnika. - Czasem ludzie nawet w starszym wieku doskonale się odnajdują w przepisach, dokumentach. Korzystają z internetu, z różnych aplikacji. Młodzi rolnicy bardzo często oprócz produkcji rolniczej prowadzą także inne działalności, dlatego muszą zaplanować swój czas, by sprostać tym wyzwaniom - mówi specjalista z CDR. Wsparcie doradców jest więc w tym zakresie niezbędne. - To jest niezmiernie odpowiedzialne zadanie. Ponieważ wiąże się to często z planowanym pozyskaniem środków finansowych na rozwój gospodarstwa - źle sporządzona dokumentacja wymaga korekt, uzupełnień, a nawet może skutkować brakiem możliwości uzyskania wsparcia inwestycyjnego, płatności bezpośrednich czy innej pomocy - podkreśla Dariusz Pomykała. Przyznaje, że dokumentacja, do której prowadzenia zobowiązany jest rolnik, jest sporym utrudnieniem w prowadzeniu gospodarstw rolnych. - Instytucje nadzorujące prowadzące bezpośrednio kontrole w gospodarstwie wymagają obecności rolnika celem złożenia stosowanych wyjaśnień i niejednokrotnie wymaga to poświęcenia czasu. Szczególnie jest to uciążliwe w okresach spiętrzenia sezonowych prac w produkcji rolnej. Jest to zagadnienie skomplikowane i wymaga obustronnej wyrozumiałości i współpracy - podsumowuje kierownik z CDR w Brwinowie.
INSTYTUCJE, KTÓRE KONTROLUJĄ GOSPODARSTWA:
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- Inspekcja Weterynaryjna
- Inspekcja Sanitarna
- Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej i Artykułów Rolno-Spożywczych
- Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN)
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska
- Państwowa Inspekcja Pracy
- jednostki certyfikujące w rolnictwie ekologicznym (gospodarstwa ekologiczne)
- urząd skarbowy
- starostwo powiatowe
- urząd gminy
- Sanepid