Działają od 85 lat. KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej
W jubileuszowej uroczystości licznie uczestniczyli przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji, a także sołtysów, strażaków, młodzież szkolna i koleżanki z innych kół gospodyń oraz zespołów artystycznych.
Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Rzeczycy Ziemiańskiej. Po mszy wszyscy spotkali się w remizie OSP, gdzie jubilatki odbierały gratulacje, życzenia, wyróżnienia i prezenty - w tym upominki artystyczne.
Medale dla KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej
KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej otrzymało Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego i Medal Starosty Kraśnickiego, które w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i starosty kraśnickiego Pawła Kudrela wręczył członek Zarządu Powiatu w Kraśniku Henryk Flis, reprezentujący również posła Kazimierza Chomę.
Jubileusz uświetniły występy dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej, a całość zakończyła kilkugodzinna biesiada z muzyką Michała Kosikowskiego i Kapeli Ludowej z Trzydnika Dużego.
Historia KGW z Rzeczycy Ziemiańskiej
KGW z Rzeczycy Ziemiańskiej powstało w 1938 roku z inicjatywy nauczycielki szkoły podstawowej pani Mazgajównej, a założycielkami były ówczesne 17-sto i 18-letnie dziewczęta z przewodniczącą Czesławą Szostek-Siewierską, skarbnikiem Heleną Czarnecką i sekretarzem Stanisławą Zbęk-Nitkiewicz. Na początku działalności członkinie koła skupiały się przede wszystkim na wzajemnej pomocy w pracach gospodarskich i przydomowych ogródkach. Z czasem zaczęły organizować szkolenia i kursy, między innymi z gotowania i pieczenia, przetwórstwa mięsa i wyrobów masarskich, higieny, haftowania, kroju i szycia, a także organizowały wieczorki i zabawy taneczne. Te ostatnie były imprezami dochodowymi, a zarobione na nich pieniądze były przeznaczane na organizację wakacji dla dzieci. Profil działalności KGW zmienił się w czasie II wojny światowej, gdy panie zajęły się głównie samopomocą i wsparciem ugrupowań partyzanckich działających w regionie. Po wojnie członkinie koła, oprócz powrotu do działalności kulturalnej, angażowały się w obudowę infrastruktury, organizację nauczania oraz zbieranie pieniędzy na te cele podczas zabaw, loterii fantowych i występów teatralnych.
Po 1961 roku KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej otworzyło pierwszą wypożyczalnię naczyń kuchennych, zakupiono szatkownicę do kapusty i pralkę elektryczną. Podczas organizowanych przez KGW „Dni Miejscowości” prezentowano robotki ręczne oraz wyroby kulinarne. Wtedy z inicjatywy członkiń KGW założono pierwszą szkołę zdrowia, a tematyczne pogadanki i prelekcje prowadzili miejscowi lekarze i felczerzy. W 1973 roku powstał Zespół Śpiewaczy "Jarzębina", prowadzony przez Zofię Dębniewską. Zespół pierwszy swój program zaprezentował podczas dożynek gminnych. Dzięki funduszom przekazanym przez Międzykółkową Bazę Maszynową w Rzeczycy Ziemiańskiej zakupiono materiał na stroje ludowe, a uszyła je ówczesna przewodnicząca Stanisława Nitkiewicz. Zespół nadal aktywnie działa i występuje na przeglądach, festiwalach i innych imprezach, nie tylko o zasięgu lokalnym. Członkinie zespołu ludowego organizują uroczystości typu Spotkania Wielkanocne oraz warsztaty rękodzieła ludowego.
Działalność koła ciągle jest dostosowywana do potrzeb zmieniających się czasów, zmieniającej się rzeczywistości wsi, a kobiety w swojej mądrości zawsze znajdują sobie miejsce i cel dla potrzebnej społecznie, szczytnej pracy dla swojego środowiska i drugiego człowieka.
Jaki jest aktualny zarząd KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej?
Od 2020 roku przewodniczącą KGW jest Barbara Wojciechowska, wiceprzewodniczącą Agnieszka Kopeć, a funkcję skarbnika pełni Teresa Nowak. KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej nadal aktywnie uczestniczy we wszystkich uroczystościach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i władze gminy w Trzydniku Dużym. Co roku kobiety uczestniczą w konkursie na szczeblu gminnym, powiatowym, a nawet wojewódzkim na najładniejszy wieniec dożynkowy, zdobywając główne nagrody.
- Spotkania gospodyń stanowią dla kobiet ze wsi formę aktywnego spędzania wolnego czasu, odpoczynku od pracy zawodowej i domowej, dlatego nadal będziemy się starać aktywnie uczestniczyć w życiu społeczno- kulturalnym gminy Trzydnik Duży i całego regionu, upowszechniając oraz chroniąc dobra kultury ludowej- mówiła przewodnicząca KGW Barbara Wojciechowska.
Działalność tego KGW, podobnie jak innych w gminie mocno wspiera wójt gminy Krzysztof Serafin (w ostatnich wyborach wybrany na drugą kadencję w pierwszej turze spośród czterech kandydatów) oraz dyrektor GOK Ewa Sobota.
Od lewej: Henryk Flis, członek Zarządu Powiatu w Kraśniku i Ewa Sobota, dyrektor GOK przekazują dyplom od Zarządu Województwa Lubelskiego przewodniczącej KGW Barbarze Wojciechowskiej i poprzedniej przewodniczącej Barbarze Baran
Obecna przewodnicząca KGW Barbara Wojciechowska i poprzednia przewodnicząca Barbara Baran
Przeczytaj także: Podwójny KRUS dla rolnika. Kto może skorzystać i na jakich warunkach?
- Tagi:
- KGW
- Rzeczyca Ziemiańska