Jakie ciągniki najlepiej sprzedawały się w 2017 roku?
Na zakup traktora z salonu decyduje się coraz więcej rolników. W roku ubiegłym sprzedano 10255 nowych ciągników.Jest to wynik o 17% większy niż w 2016 roku. Jeśli „rzucimy okiem” na ogólne zestawienie, to nowe traktory zakupione w 2017r. stanowią ponad 30% udziału w rynku sprzedaży. W dalszym ciągu rolnicy stawiają na używane ciągniki.
Niezmiennie, od 9 lat, na pierwszym miejscu w rankingu prowadzonym przez firmę Martin&Jacob, znajduje się New Holland. Traktory z serii TD5 i T7 były najchętniej wybierane przez zainteresowanych. Rok ubiegły firma zamknęła sprzedażą 1516 sztuk ciągników. Na drugim miejscu znalazła się firma John Deere, która sprzedała 1253 traktory. Podium zamykają nasi południowi sąsiedzi. Zetor wypuścił „z fabryki na pola” ponad 1100 sztuk czerwonych pomocników gospodarza. Warto również wspomnieć o Kubocie i Deutz – Fahr. Te firmy również przekroczyły liczbę 1000 sprzedanych ciągników w 2017r.
- W 2017 roku New Holland po raz 9 został liderem rynku nowych ciągników w Polsce - podkreśla – Łukasz Chęciński, menedżer ds. marketingu marki New Holland. - Ten fakt świadczy o ogromnym zaufaniu jakim darzą nas nasi klienci i jednocześnie o ogromnej odpowiedzialności jaka spoczywa na nas, jako producencie maszyn rolniczych aby nie zawieść tego zaufania. O ile można postarać się na różne sposoby o zdobycie „żółtej koszulki lidera” w jednym wyścigu, o tyle dokonanie takiego wyczynu 9 razy z rzędu nie jest kwestią przypadku.[…] W ostatnich 9 latach, od kiedy marka New Holland zajmuje pierwsze miejsce wśród producentów ciągników rolniczych, 22063 niebieskich ciągników znalazło swoich właścicieli w polskich gospodarstwach. Wiele z tych gospodarstw posiada więcej niż jeden nasz ciągnik.
Jaki model był najpopularniejszy?
Praktycznie w każdym miesiącu najpopularniejszym ciągnikiem był Ursus C-380. Według mnie jest to ciągnik praktyczny i tak foremny, że może być wykorzystywany w wielu pracach w gospodarstwie. Drugi był Zetor Major 80 - ciągnik bliźniaczo podobny do lidera. Na III miejscu znalazł się produkt lidera ogólnego rankingu – New Holland TD5.85
Kiedy najczęściej dokonano zakupów?
W ciągu całego roku sprzedano 10 255 ciągników. Jednak w ciągu roku zdarzały się miesiące grube, jak i chude. Najmniej traktorów sprzedano w styczniu. Było ich jedynie 513 sztuk. Najwięcej zaś zakupiono ich w grudniu – 2063. Grudniowy wynik nikogo nie powinien dziwić. Firma Martin&Jacob swoje wyniki opiera na raportach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Warto dodać, że każdy ciągnik, który został wyprodukowany, musi do końca roku kalendarzowego zostać zarejestrowany. Dla przykładu: ciągnik wytworzony w lutym 2017r. musi zostać do końca grudnia tego samego roku zarejestrowany. W przypadku, kiedy dany egzemplarz nie został sprzedany, obowiązek rejestracji spada na producenta. Dlatego w każdym roku, w miesiącu grudniu, odnotowane są największe wyniki sprzedaży.
Nowy czy używany?
Jak już wcześniej wspominałem, w ubiegłym roku ponad 30% sprzedanych ciągników, pochodziło prosto z fabryki. Resztę uzupełniają maszyny z tzw. „drugiej ręki”. Rolnicy stawiają na nie głównie ze względów finansowych. Za używany ciągnik są w stanie zapłacić z własnej kieszeni, bez dodatkowego ryzyka finansowego. Innym argumentem, w przypadku ciągników starszej generacji, może być także prostota budowy i łatwy serwis, który w wielu przypadkach wykonuje się w przydomowych warsztatach lub który można powierzyć mechanikom ze swojej okolicy. Ale czy kupno używanej maszyny musi wiązać sie z pozyskaniem starej maszyny? Wspomniałem o obowiązku rejestracji przez producentów ciągników, które zostały złożone, ale nie zostały sprzedane. Coś z nimi muszązrobić! Są one sprzedawane po niższych cenach niż fabryczne. W końcu jest to ciągnik już zarejestrowany, traktowany jako używany, lecz z zerowym przebiegiem. Wielu rolników nie jest świadomych tego, a szczerze mówiąc, jest to dobra okazja do nabycia nieużywanego ciągnika w niższej cenie.
Co dalej?
Patrząc na sprzedaż ciągników w styczniu i w lutym 2018 roku ciężko jest wnioskować, jak będzie wyglądał rynek zbytu w tym roku. Ze swojej strony mogę zachęcić farmerów do modernizacji swoich gospodarstw i zakupu nowych ciągników. Jest z czego wybierać. Na przykład w koncernie AGCO, a dokładnie w firmie Massey Ferguson możemy znaleźć nowości, szczególnie w serii 6700S. Całą serię rozpoczynają ciągniki o mocy 120KM, a kończą z 180KM. Przy doładowaniu mogą osiągnąć nawet 200KM, co czyni je najmocniejszymi ciągnikami z czterocylindrowymi silnikami.
- Ciągnik ten jest jednym z najzwrotniejszych w swojej klasie, ma bardzo niski promień skrętu. Świetnie odnajduje się w pracach takich jak prace z opryskiwaczem, czy rozsiewaczem nawozu oraz w innych pracach, bo ta moc, do 180 KM mocy maksymalnej pozwala wykorzystywać ten ciągnik jako główny w większych gospodarstwach lub w firmach usługowych – mówi Artur Kabza, Product Specialist Tractors w AGCO Polska o modelu MF 6718S.
Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku jednego z największych dealerów sprzedaży maszyn rolniczych w Polsce – firmie Korbanek. W ich ofercie możemy znaleźć m.in. ciągniki firmy Arbos oraz kombajny firmy Rostselmash. Największą nowością w sprzedaży jest kombajn Nova 330, którą firma po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała w Ostródzie, podczas Mazurskiego Agro Show.
Wspomniany wcześniej lider sprzedaży New Holland nie osiada na laurach i wprowadził do oferty 6 nowych modeli ciągników. Po sukcesie modelu T7.165S firma postanowiła kontynuować jego ideę i stworzyła dwóch jego braci – T7.195S i T7.215S, o mocy ok 200KM. Powstała również seria ciągników z oznaczeniem T4S. Na nią składają się 3 modele ciągników z zakresem mocy 55 – 75KM. Mają być to ciągniki wielozadaniowe, które z powodzeniem mają znaleźć miejsce zarówno w gospodarstwach, jak i zakładach komunalnych.
- Seria T4S już na etapie projektu była tworzona jako spójna całość razem z kabiną, co dało efekt w postaci intuicyjnej w obsłudze, łatwej w kontroli i komfortowej w pracy maszyny – twierdzi Łukasz Chęciński, menedżer ds. marketingu marki New Holland.
ZOBACZ TAKŻE:
- Tagi:
- ciągniki