Jak przygotować ziemię ogrodową do sadzenia roślin?
Prace ogrodowe najlepiej rozpocząć wtedy, gdy ustąpią przymrozki. Dlatego warto uważnie śledzić kalendarz prac ogrodowych i wybrać optymalny moment na wiosenne porządki. Dla większości działkowców będzie to druga połowa marca. To właśnie wówczas należy rozpocząć odchwaszczanie, nawożenie oraz sprawdzić rodzaj i odczyn ziemi.
Sprzątanie terenu
Odchwaszczanie i porządkowanie terenu to pierwszy etap przygotowywania ziemi ogrodowej pod uprawę kwiatów, drzew owocowych czy warzyw. Dokładne usunięcie niepożądanych, dziko rosnących roślin jest niezwykle ważne. Chwasty pobierają bowiem z gleby cenne składniki pokarmowe i wodę. Przez nie inne rośliny mają ograniczony dostęp do światła. Ponadto chwasty są źródłem chorób i szkodników, które także mogą negatywnie wpływać na zbiory.
Chwasty można usunąć na kilka sposobów. Pierwszy z nich to ręczne przekopywanie. Do tego przydadzą się łopata, grabie, widły oraz kilof. Należy dokładnie wyrwać korzenie, szczególnie mniszka i skrzypu polnego.
Druga metoda polega na zastosowaniu herbicydów, czyli środków chemicznych. Trzeba wybrać taki preparat, który nie wpłynie negatywnie na pozostałe rośliny w ogrodzie i nie przeniknie do korzeni sadzonek.
Następnym krokiem jest uporządkowanie terenu. Chwasty, kłącza, rozłogi oraz bulwy warto umieścić w kompostowniku. Przydadzą się do nawożenia gruntu.
Ustalenie rodzaju i pH gleby
Po zakończeniu porządków, ale przed rozpoczęciem siewu, warto przeprowadzić test gleby. W tym celu należy wziąć do rąk niewielką ilość ziemi i uformować z niej kulkę. Jeżeli gleba łatwo się formuje, oznacza to, że jest żyzna i ma wystarczającą ilość składników odżywczych. Jeśli jednak się rozsypuje, to prawdopodobnie jest jałowa i rośliny nie będą mogły się w niej ukorzenić.
Bardzo ważne jest także sprawdzenie odczynu gleby. Gdy ziemia ogrodowa ma odpowiednie pH, rośliny mogą z niej łatwo pobierać niezbędne składniki pokarmowe. Ponadto w takiej glebie rozwijają się mikroorganizmy, które pozytywnie wpływają na stan sadzonek. Odczyn gleby może być:
- kwaśny,
- obojętny,
- zasadowy.
To, jaki odczyn pH ma gleba, można ustalić na kilka sposobów. Najdokładniejszą, ale i najbardziej czasochłonną metodą, jest oddanie próbki ziemi do laboratorium. Szybszym i tańszym rozwiązaniem jest użycie elektrycznego miernika pH lub papierka lakmusowego, który zmienia zabarwienie zależnie od odczynu.
Większość roślin ogrodowych najlepiej rozwija się w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, czyli takiej, której pH wynosi od 5,6 do 7,8. W takim środowisku przyswajalność składników mineralnych jest najlepsza. W bardzo kwaśnym podłożu często rozwijają się grzyby pleśniowe – w efekcie pożyteczne bakterie giną, a sadzonki rosną wolniej. W takiej sytuacji warto stosować nawóz wapniowy, który ułatwi roślinom przyswajanie magnezu, wapnia, siarki, potasu i fosforu. Aby zakwasić ziemię, należy ją z kolei wymieszać np. z torfem wysokim lub siarką koloidalną.
Poprawienie struktury gleby
Struktura gleby to czynnik, który decyduje o tym, czy roślina ma dostęp do odpowiedniej ilości wody, a korzenie są właściwie napowietrzone. Aby umożliwić roślinom rozwój, warto więc spulchnić podłoże, napowietrzyć je i użyźnić przed wysiewem.
Napowietrzenie gleby
Dzięki temu zabiegowi rośliny mają optymalne warunki do wzrostu, poprawiają się także ich zdolności regeneracyjne. Do napowietrzania gleby służą klasyczne grabie o ostro zakończonych zębach, widły ogrodnicze oraz aeratory, które można przypiąć do butów. Jeśli ogród jest duży, warto zastosować wertykulator lub urządzenie spalinowe. Po napowietrzaniu struktura gleby jest „luźna” i gotowa do użyźnienia.
Użyźnienie ziemi ogrodowej
Pod tym pojęciem kryją się czynności, mające na celu wzbogacenie podłoża o składniki mineralne. Metoda użyźniania zależy od rodzaju podłoża przeznaczonego pod wysiew.
- Gleba piaszczysta – charakteryzuje się luźną strukturą, która nie zatrzymuje wody. Łatwo się przesusza, a korzenie roślin szybko gniją. Jakość takiej ziemi można poprawić, stosując naprzemiennie kompost i obornik. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie mielonej gliny.
- Gleba gliniasta – zazwyczaj jest słabo dotleniona, co może prowadzić do gnicia korzeni. Aby poprawić strukturę ziemi, warto wymieszać ją z gruboziarnistym piaskiem, drobnym żwirem i kompostem.
Nawożenie
Odpowiednio zakwasza ono glebę, wzbogaca ją o substancje odżywcze i ułatwia roślinom ich wchłanianie. Do nawożenia można wykorzystać:
- Nawozy zielone – czyli masę roślinną. Przeważnie wytwarza się ją z seradeli, facelii, gorczycy, łubinu żółtego czy peluszki. Wybierając roślinę na nawóz zielony, trzeba kierować się terminem jej siewu oraz rodzajem gleby.
- Obornik – warto zastosować go jesienią lub wczesną wiosną, w dawce ok. 4 kg/ m², a następnie przekopać ziemię.
- Kompost – to liście, chwasty, odpadki kuchenne oraz resztki roślin, które dostarczają glebie wiele makroelementów. Zastosowanie kompostu nie stwarza ryzyka przenawożenia, dlatego można go używać nawet co miesiąc. Aby zapewnić glebie cenne składniki odżywcze, wystarczy użyć 5 kg/m² nawozu.
- Torf – zawiera mniej składników mineralnych niż obornik czy kompost. Dlatego warto stosować go jednocześnie z nawozami mineralnymi.
- Nawozy mineralne – zapewniają sadzonkom składniki pokarmowe i jednocześnie nie zmieniają struktury gleby. Do wyboru są nawozy azotowe, fosforowe, potasowe lub mineralne wieloskładnikowe.
Pielęgnowanie i doglądanie roślin działkowych może być źródłem ogromnej satysfakcji. Jednak na prawidłowy rozwój flory mają wpływ nie tylko umiejętne nawadnianie, temperatura otoczenia oraz dostęp do światła słonecznego. Równie istotnym czynnikiem jest dbanie o jakość gleby i jej odpowiednie przygotowanie przed wysiewem. Żyzna, bogata w składniki mineralne ziemia ogrodowa, zapewni sadzonkom szybki wzrost i da urodzajne plony. Warto zatem poświęcić czas na staranne przygotowanie gruntu, na którym po kilku miesiącach pojawi się bujna roślinność.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.