Jak odpowienio kontrolować instalacje elektryczne?
Pamiętaj o przeglądach instalacji. Bezpieczeństwo i niezawodność instalacji elektrycznej zapewniają okresowe przeglądy i pomiary.
Wszystkie instalacje elektryczne w nowo wybudowanych obiektach przed przekazaniem do eksploatacji powinny być poddane oględzinom, próbom i pomiarom. Dodatkowo, zgodnie z przepisami, właściciel budynku zobowiązany jest do dokonania kontroli, nie rzadziej niż raz na 5 lat, aby sprawdzić stan techniczny i przydatność budynku do użytkowania, także pod kątem instalacji elektrycznej. Jeśli nasze gospodarstwo dopadnie burza, powódź czy nawet silne wiatry, badania te należy wykonać ponownie każdorazowo po ich wystąpieniu. Jednakże dotyczy to tylko sytuacji, gdy nastąpiło uszkodzenie budynku lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować narażenie życia i zdrowia ludzi i zwierząt, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
ZOBACZ TAKŻE: Gdzie trafia najwięcej kasy w ramach płatności bezpośrednich w UE?
Firmy ubezpieczeniowe nie informują o tym, że trzeba mieć zawsze aktualne badania kontrolne instalacji. Protokoły z inspekcji są niezbędne do uzyskania odszkodowania, np. w przypadku pożaru czy zalania obiektu przez wodę. Jeżeli dokumentów nie będzie - nie ma szans na zadośćuczynienie za szkody.
- Przyczyny powodujące powstawanie pożarów w instalacjach elektrycznych to najczęściej uszkodzenia izolacji, powodujące zwarcia. Jeżeli miejsce zwarcia znajdzie się w otoczeniu materiałów łatwopalnych, a zabezpieczenie nadprądowe nie zapewni wyłączenia odpowiednio szybko, to może to być przyczyną powstania pożaru - mówi Zoran Radiković, specjalista ds. eksploatacji i dozoru urządzeń i instalacji elektrycznych i gazowych.
Inną przyczyną osłabiona izolacja, powodująca nagrzewanie przewodu i materiałów łatwopalnych, co może doprowadzić do wzniecenia pożaru, aby tego uniknąć warto wykonać okresowe pomiary rezystancji izolacji - oporu prądu, czyli czy instalacja dobrze przewodzi prąd do ziemi przewodem ochronnym. Wyłącznik różnicowo-prądowy musi być sprawny i w razie przebicia szybko wyłączyć instalację, aby nikomu nic się nie stało.
Wszystkie instalacje w gospodarstwie są tak samo ważne, trudno tu mówić o newralgicznych miejscach - tam gdzie jest prąd, może dojść do przebicia. Prąd jest zarówno w hali udojowej, jak i w tuczarni, gdzie znajduje się np. sterowanie klimatem. Trzeba zwracać zwłaszcza uwagę na metalowe części i obudowy, które są w zasięgu ręki, ponieważ one łatwo przewodzą prąd.
Kto może wykonać inspekcję?
- Pomiary elektryczne mogą być wykonywane przez osoby posiadające uprawnienia do dozoru instalacji lub sieci elektroenergetycznych - tłumaczy Zoran Radiković. -Częstotliwość okresowej kontroli instalacji powinna być ustalana z uwzględnieniem rodzaju instalacji i wyposażenia, jej zastosowania i działania, częstości i jakości konserwacji oraz wpływów zewnętrznych, na które jest narażona. W niektórych przypadkach może wystąpić większe ryzyko eksploatacji urządzeń i instalacji elektrycznych, dlatego mogą być wymagane częstsze kontrole - dodaje.
A należą do nich pomieszczenia, w których występuje ryzyko porażenia prądem elektrycznym, pożaru lub wybuchu spowodowanego degradacją izolacji; pomieszczenia, w których znajdują się instalacje zarówno niskiego, jak i wysokiego napięcia; instalacje bezpieczeństwa (np. oświetlenia awaryjnego).
Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity DzU z 2013 r., poz. 1409 z późniejszymi zmianami), obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli.
Podobne przepisy dotyczą także instalacji gazowych, zastosowanych w gospodarstwach rolnych.
ZOBACZ TAKŻE: Płonąca obora i akcja strażaków w mrozie