Jak dobrze zaprawić ziarno?
Zaprawa materiału siewnego - na co zwrócić uwagę?
Aby zaprawa materiału siewnego była skuteczna powinna łączyć dwie cechy. Pierwsza to skuteczność biologiczna, tzn. odpowiednie zwalczanie chorób w połączeniu z zakresem rejestracji (dopuszczone stosowanie w określonych zbożach i na konkretne choroby). Drugą jest długotrwałe utrzymywanie się zaprawy na powierzchni ziarniaków, bez efektu osypywania.
W Polsce dostępnych jest wiele preparatów do zaprawiania ziarna zbóż. Rodzima firma INNVIGO w ostatnim czasie wprowadziła na rynek dwa preparaty fungicydowe w formie koncentratu do zaprawiania materiału siewnego: Triter 050 FS oraz Madron 50 FS. Decydując się na wprowadzenie środków z tego segmentu, INNVIGO stworzyło kompletną technologię ochrony zbóż.
- Jest to dopełnienie naszej oferty. Dzięki temu możemy zaproponować pełną paletę ochrony – poczynając właśnie od tych zapraw, następnie poprzez herbicydy, zarówno jesienne, jak i wiosenne, fungicydy, gdzie mamy pełną gamę najważniejszych substancji aktywnych dostępnych na rynku, kończąc oczywiście na insektycydach oraz regulatorach wzrostu - powiedział Andrzej Borychowski, specjalista ds. badań i rozwoju w INNVIGO.
Triter 050 FS zawiera tritikonazol, a Madron 50 FS - fludioksonil. To dwie najważniejsze substancje aktywne, dostępne obecnie w preparatach tego typu. Generalnie w zaprawach fungicydowych stosowane są dwa rodzaje substancji aktywnych. Pierwszy typ to działające powierzchniowo, czyli zwalczające patogeny, które znajdują się na okrywie nasiennej lub w powierzchniowej części ziarna - dzięki nim zwalczane są choroby, takie jak różnego typu zgorzele siewek czy śnieć cuchnąca. Drugi rodzaj to zaprawy systemiczne, które działają wewnątrz ziarniaka, zwalczając różnego rodzaju pasiastości, plamistości, głownię pyląca jęczmienia, śnieć cuchnącą i śnieć gładką, zgorzele oraz patogeny odpowiedzialne za septoryjną zgorzel siewek.
Jak tłumaczą specjaliści INNVIGO ważny jest sposób nanoszenia zaprawy. Ich zdaniem piana gwarantuje najbardziej precyzyjne roznoszenie substancji po powierzchni ziarniaków.