Interwencja o pomoc suszową 2023. Co oznacza status „wniosek w edycji”?
Przypomnijmy: o problemach związanych z uzyskaniem pomocy suszowej za rok 2023 pisaliśmy już na naszych łamach kilkukrotnie.
Pomoc suszowa 2023. Rolnicy zgłaszali problemy
- Wypełniłam wcześniej wszystko tak, jak było trzeba, wysłałam przez aplikację. Ale potwierdzenia żadnego nie było. A teraz, jak się zalogowałam, żeby spróbować wydrukować protokół, okazało się, że nic nie mogę zrobić. Wszystko nadal jest "w edycji", tak jakby to nawet nie zostało nigdzie wysłane, jakby gdzieś "zniknęło" - opowiadała nam wówczas jedna z naszych czytelniczek.
Problem dotyczył tak naprawdę wielu osób. O problemach alarmowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, interweniowali także parlamentarzyści.
Jedną z interpelacji wystosowała w marcu posłanka Magdalena Łośko, która podkreślała, że do jej biura zgłaszają się rolnicy, którzy alarmują wprost o "wadliwości aplikacji suszowej".
Wiele osób nie mogło starać się po prostu o pomoc, ponieważ ich wnioski były "zawieszone" - ze statusem "w edycji".
- Producenci rolni dokonują zgłoszenia w terminie wprowadzając do aplikacji wszystkie niezbędne dane. W dniu złożenia wniosek zostaje przyjęty przez system. Jednak logując się do aplikacji celem pobrania protokołu okazuje się, iż w systemie nie ma poprawnie złożonego wniosku – widnieje informacja „w edycji”. Ułomnością aplikacji jest brak przesłania przez aplikację wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnej pomimo wcześniejszej informacji o pozytywnym złożeniu wniosku wyświetlanym w aplikacji - opisuje w swojej interpelacji posłanka Magdalena Łośko.
Pomoc suszowa 2023. Co o sprawie mówi dziś ministerstwo?
Jak zaznaczają przedstawiciele resortu rolnictwa, dane o uprawach i działkach do publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” są automatycznie zaciągane z aplikacji eWniosekPlus na dzień podpisywania wniosku w aplikacji.
- W 2023 r. producent rolny mógł złożyć wniosek w aplikacji o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy do dnia 17 listopada 2023 roku. Termin składania wniosków był dwukrotnie wydłużany (od 15 października), aby umożliwić wszystkim zainteresowanym skuteczne złożenie wniosku - wyliczają w odpowiedzi przedstawiciele resortu rolnictwa.
Jak podkreśla przy tym ministerstwo, zgodnie z obowiązującymi przepisami wniosek o oszacowanie szkód producent rolny jest zobowiązany opatrzyć podpisem zaufanym.
- Tylko skuteczne podpisanie Profilem Zaufanym wniosku uruchamia w aplikacji proces szacowania strat suszy w gospodarstwie rolnym zakończony wytworzeniem dokumentu o nazwie kalkulacja lub protokół, który można pobrać logując się również Profilem Zaufanym w aplikacji - odpowiada wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.
Co oznaczał status "wniosek w edycji" przy staraniu się o pomoc suszową 2023?
No dobrze, dlaczego więc pojawiał się wspomniany "wniosek w edycji"?
- Jeśli po zalogowaniu się do aplikacji widnieje status „wniosek w edycji”, wówczas nie ma możliwości wygenerowania i pobrania protokołu lub kalkulacji z uwagi na to, że zgodnie z wyjaśnieniami administratora aplikacji wniosek taki nie został skutecznie podpisany (przez profil zaufany, dop.red) - odpowiada resort rolnictwa.
Przypomnijmy: jak pisaliśmy wcześniej, w sumie przez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą” - w ramach szacowania suszy za rok 2023 - wpłynęło około 290 tys. wniosków. Niestety, tylko nieco ponad 139 tys. wniosków, naliczono straty wynoszące powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym...
CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty do hektara zbóż 2024. Pszenica, żyto, jęczmień [STAWKI, TERMIN]
CZYTAJ TAKŻE: Ponad 89 tys. rolników czeka jeszcze na te pieniądze. Jak przebiegają wypłaty?