Nawożenie rzepaku azotem - jaka dawka?
O potencjale plonowania rzepaku w głównej mierze będzie decydował azot. - W idealnym scenariuszu, to azot ma czekać na rośliny - nie na odwrót - podkreśla Tomasz Kopiec, territory sales representative, Corteva Agriscience. Z takiego samego założenia wydzodzi Piotr Kotowski z firmy Timac Agro.
Zanim przystąpimy do obliczenia wiosennej dawki azotu, zdaniem ekspertów, powinniśmy najpierw wykonać analizę gleby pod kątem zawartości N glebowego. - Znajomość tej wartości może pozwolić na ograniczenie dawki N w postaci mineralnej. Jeżeli takiej analizy nie wykonujemy, możemy posłużyć się danymi z tabeli nr 12 z „Programu azotowego”, gdzie są podane te wartości dla poszczególnych rodzajów gleby. Rzepak przeciętnie na wytworzenie 1 tony nasion pobiera od 50 do 60 kg azotu - informuje Barbary Amroży, agronoma Yara Poland. Następnie, jeżeli wiemy, jaki jest średni potencjał naszego stanowiska, możemy oszacować potrzeby pokarmowe naszej plantacji. - Po określeniu potrzeb pokarmowych, wynikających z zakładanego plonu i średniego pobrania azotu na 1 tonę nasion, powinniśmy od tej wartości odjąć zawartość azotu mineralnego w glebie. Wartość końcowa określa nam szacunkowe dawki azotu wiosną - tłumaczy specjalistka. Zaznacza jednocześnie, że jest to oczywiście najprostszy sposób obliczenia zapotrzebowania przez rośliny na azot i nie obejmuje on wskaźnika wykorzystania N z nawozów mineralnych, jesiennej akumulacji N przez roślinny oraz mineralizacji N w glebie w okresie wiosennej wegetacji.
Na temat dawkowania azotu wiosną w rzepaku wypowiada się także Krzysztof Czarnocki, technolog firmy Elvita Sp. z o.o. - Pierwsza dawka powinna zostać podana przed ruszeniem wegetacji, z zachowaniem terminów zawartych w dyrektywie azotanowej - mówi. - Druga dawka, w zależności od formy azotu, jakiej planujemy użyć, powinna zostać zaaplikowana od 2 do 4 tygodni po pierwszej dawce, ale nie później niż na 3-4 tygodnie przed przewidywanym kwitnieniem roślin - dopowiada.
Swoją wiedzą i swoim doświadczeniem w tej materii dzieli się z nami również Piotr Kotowski z firmy Timac Agro Polska. - Rzepak wymaga dostarczenia formy szybko dostępnej, więc w pierwszej dawce podać należy azot w formie amonowej lub azotanowej. W tej dawce powinniśmy podać minimum 50% azotu. Drugą dawkę możemy aplikować od kilku dni do 2 tygodni po pierwszej. Istotną wiedzą jest to, że rzepak musi otrzymać całą dawkę azotu najpóźniej 3-4 tyg przed kwitnieniem, aby zdążył pobrać ten składnik - mówi ekspert. Jego zdaniem można również podać azot praktycznie w jednej dawce, pamiętając o różnych jego formach. - Świetnie sprawdzi się tu RSM, a rewelacyjnie wychodzi w połączniu ze nawozem Fertiactyl Starter - uważa Piotr Kotowski.
Czytaj także: