Jeśli nie spełnisz tego warunku, buraków od ciebie nie odbiorą!
Na wielu plantacjach buraki cukrowe są jeszcze w ziemi. W najbliższych dniach warunki atmosferyczne będą sprzyjać wykopkom. Warto wykorzystać ten czas, bo ostateczny czas zbioru w Pfeifer & Langen Polska zbliża się wielkimi krokami.
Do 25 listopada zobowiązani są wykopać swoje buraki rolnicy, którzy odstawiają surowiec do cukrowni należących do Pfeifer & Langen Polska. Jest to, zgodnie z tym co deklarują przedstawiciele spółki, termin ostateczny. Co, jeśli plantator się spóźni? Konsekwencje są dotkliwe.
– Obecne warunki atmosferyczne – temperatura i wilgotność - sprzyjają zbiorom. Warto je wykorzystać. Przypominamy, że maksymalny termin zbioru buraków to 25 listopada i nie będzie on przesuwany – mówi Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.
Firma zwraca szczególną uwagę na konieczność odpowiedniego zabezpieczenia pryzm przewidzianych do odbioru po 15 grudnia. Jeśli buraki nie zostaną wykopane do 25 listopada bądź pryzmy nie zostaną okryte, cukrownia może odmówić odbioru surowca z powodu jego nieodpowiedniej jakości przerobowej.
– Jesteśmy przekonani, że dzięki dochowaniu terminów zbioru i okrycia pryzm, uda nam się uniknąć problemów, jakie wystąpiły w ubiegłym roku - dodaje Mirosław Paluch.
Specjaliści Pfeifer & Langen Polska przypominają, że do okrycia pryzm należy wykorzystać włókninę o gramaturze minimum 110 g/m2. Pryzmy najlepiej okrywać 2-3 dni po zbiorze, a w przypadku przewidywanych opadów - jeszcze przed deszczem.
Gdy spodziewane są temperatury poniżej -5°C, zaleca się dodatkowe zabezpieczenie słomą podstawy pryzmy oraz pasa ziemi o szerokości około 50 cm wokół niej. Warto też okryć słomą początek pryzmy, od którego rozpocznie się załadunek, co ułatwi późniejsze prace w niskich temperaturach
Lokalizacja pryzm również ma znaczenie - powinny być umieszczone na wyrównanej powierzchni na skraju pola, w odpowiedniej odległości od drogi, umożliwiającej bezpośredni załadunek na ciężarówki.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.
Czytaj także: Unijny rynek zalał cukier z Ukrainy. Pfeifer&Langen wykupił tam cukrownie