Jakie plusy ma uprawa słonecznika? Dlaczego warto tę roślinę siać?

Słonecznik (Heliathus annus L.) to ciesząca oko roślina. - A całe pole kwitnących słoneczników to niepowtarzalnie piękny element krajobrazu wiejskiego. Jeśli natomiast do kogoś nie przemawia estetyka tego typu upraw, to niech chociaż zapamięta, że obraz van Gogha „Słoneczniki” wylicytowano w roku 1987 za rekordowa wtedy kwotę 39,9 mln. dolarów USA!!! Oczywiście, poza walorami estetycznymi uprawa słonecznika wiąże się z całą masę aspektów pozytywnych - mówi prof. dr hab. inż. Grzegorz Żurek, sekretarz naukowy i zarazem kierownik Zakładu Bioenergetyki, Analiz Jakości i Nasiennictwa Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie. Zaznacza jednocześnie, że słonecznik to gatunek, który wpasowuje się doskonale w zachodzące zmiany klimatu - dobrze znosi suszę oraz preferuje cieplejsze regiony świata. Co jeszcze?
Jakie walory ma słonecznik?
Słonecznik stanowi ciekawą alternatywę na polu. - Może być wartościowym przerywnikiem monokultury, np. kukurydzy, co pomaga w zwalczaniu chorób i szkodników - wyjaśnia ekspert. Wspomina też o tym, że rośliny słonecznika posiadają właściwości fitoremediacyjne (pobierają względnie duże ilości kobaltu, chromu, miedzi, manganu, niklu, ołowiu, arsenu oraz cynku z gleb zanieczyszczonych) oraz allelopatyczne. - To ostatnie oznacza naturalne ograniczanie rozwoju chwastów - wskazuje nasz rozmówca.
Dzięki uprawie słonecznika, jak podkreśla prof. dr hab. inż. Grzegorz Żurek, oprócz zadowalających efektów ekonomicznych, zwiększa się bioróżnorodność upraw, a gleba wzbogaca się o rozłożoną materię organiczną z łodyg słonecznika. - Uwzględniając średnią zawartość podstawowych składników pokarmowych w słomie słonecznika na poziomie 16 kg/t N, 55 kg/t K2O i 10 kg/t P2O5 oraz średni plon tej słomy na poziomie 7 t/ha, wartość nawozową tej słomy szacuje się na ponad 2200 zł/ha - wylicza ekspert.
Słonecznik, według naszego rozmówcy, to gatunek, na którym można poprawić rentowność gospodarstwa. - Pozwala on zaoszczędzić - dzięki mniejszemu nawożeniu i mniejszej liczbie zabiegów fungicydowych i insektycydowych (w stosunku do upraw konwencjonalnych - przyp.red.) oraz osiągnąć wyższe zyski - za sprawą potencjału plonotwórczego odmian słonecznika na ziarno - tłumaczy specjalista. Podkreśla jednocześnie, że odmiany słonecznika na ziarno są w stanie osiągnąć plonowanie w granicach 2,5-3 t/ha, co przy obecnych cenach skupu może być korzystne dla rolników. - Olej słonecznika wyróżnia się dużą zawartością kwasu linolowego - nienasyconego kwasu tłuszczowego, potrzebnego w żywieniu człowieka. Dla porównania, bardzo popularny w kraju olej rzepakowy zawiera bardzo mało tego kwasu. Oprócz korzyści ekonomicznych dla rolnika, z uprawy słonecznika korzystają również pszczoły - jest to bowiem gatunek miododajny - wskazuje prof. dr hab. inż. Grzegorz Żurek.
- Tagi:
- słonecznik