Dlaczego KGS obniżyła cenę buraka na przyszły rok?
Dlaczego spółka państwowa poszła tym samym torem, co zagraniczne koncerny i zdecydowała się na tak spore cięcia?
- Uzgodniona cena buraków cukrowych na nadchodzący sezon opiera się na transparentnym modelu, który Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wdraża od kilku lat. Model ten zakłada bezpośrednie powiązanie ceny surowca z cenami sprzedaży cukru, co ma na celu zapewnienie długoterminowej stabilności i przewidywalności współpracy z plantatorami – wyjaśniła Kalina Brzozowska z Biura Komunikacji Krajowej Grupy Spożywczej.
Jak dalej poinformowała Kalina Brzozowska na świadczenie w wysokości 33,5 euro/tonę (przy zawartości cukru 16%) składa się cena podstawowa 26,29 euro/t i świadczenie gwarantowane 7,21 euro/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru).
Proces kontraktacji buraków cukrowych na kampanię cukrowniczą w 2025 roku w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. rozpocznie się w październiku 2024 r. Spółka współpracuje z około 13 tysiącami plantatorów buraka cukrowego.
Brzozowska zaznaczyła, że z roku na rok ilość przerobionych buraków wzrasta.
W kampanii cukrowniczej w 2023/2024 Krajowa Grupa Spożywcza skupiła i przerobiła około 7,3 mln ton buraków cukrowych. W ubiegłej kampanii cukrowniczej 2023/2024 wyprodukowała łącznie w swoich cukrowniach ponad 1 milion ton cukru.
- W przypadku, gdy sytuacja rynkowa poprawi się, a ceny cukru wzrosną, KGS S.A. będzie miała możliwość zwiększenia stawek skupu buraków cukrowych, co bezpośrednio przełoży się na wyższe wynagrodzenie dla plantatorów za dostarczony surowiec. Krajowa Grupa Spożywcza S.A. jest świadoma wyzwań, przed jakimi stoi zarówno branża cukrowa, jak i plantatorzy buraków cukrowych. Współpraca z plantatorami, w oparciu o uczciwe i przejrzyste zasady, pozostaje fundamentem polityki KGS S.A. - czytamy w komunikacie spółki.
Czytaj także: Wielkopolscy plantatorzy buraka: „Zostaliśmy ostatni na placu boju”