Czy rozsadę ogórków trzeba nawozić?

Druga połowa kwietnia to idealny czas na wysianie nasion ogórków pod rozsadę. Po ok. czterech tygodniach młode sadzonki powinny już trafić do gruntu. Większość ogrodników zadaje sobie pytanie, czy wzrost sadzonek wymaga dodatkowego wzmocnienia.
Czytaj też: Jak ochronić czereśnie przed robakami? Pamiętaj o tych sposobach
Nawożenie rozsady ogórków. Argumenty “za” i “przeciw”
Nie ma jednej, złotej reguły, która jednoznacznie przesądzałaby o konieczności wzmocnienia rozsady ogórków. Zwolennicy tej opcji przekonują, że składniki odżywcze dostępne w podłożu rozsady mogą okazać się niewystarczające. Oznaką “niedożywienia” mogą być m.in. wątłe łodygi i liście sadzonki, bladozielony kolor liści, widoczne przebarwienia. Jeżeli sadzonka ma podobne “objawy”, niewielka dawka naturalnego nawozu lub odżywki powinna ją delikatnie wzmocnić. Regularne nawożenie ogórków wdraża się jednak zazwyczaj po przesadzeniu sadzonek do gruntu.
Wśród argumentów przeciw dożywianiu rozsady ogórków (ale także rozsad innych warzyw) wymienia się najczęściej możliwość “przepalenia” korzeni. Młode sadzonki na etapie wzrostu są bardzo delikatne. Zbyt duże dawki nawozu mogą im po prostu zaszkodzić. Nierzadkie są przypadki, w których sadzonki po dożywieniu zatrzymały wzrost. Doświadczeni ogrodnicy radzą, aby w razie wątpliwości zachować umiar i rozsądek.
Kiedy można rozpocząć nawożenie ogórków?
Jeżeli ogórki są sadzone z rozsady, pierwszy etap nawożenia można przeprowadzić po ok. 2 tygodniach od posadzenia do gruntu. Rozsada trafia do gruntu zazwyczaj w połowie maja, po ostatnich przymrozkach. Pierwszą dawkę nawozu będzie można zatem podać pod koniec maja lub na początku czerwca.
Ogórki sadzone bezpośrednio do gruntu można nawozić, gdy sadzonki wzrosną. Przyjmuje się, że jest to okres, gdy roślina posiada już co najmniej 3 liście. W okresie wegetacyjnym nawóz pod ogórki podaje się zazwyczaj co ok. 2-3 tygodnie.
Decyzję o dożywieniu jeszcze na etapie rozsady należy podjąć po uważnej obserwacji roślin. Jeżeli sadzonki są silne, zdrowe, mają ładne wybarwienie – prawdopodobnie nie ma potrzeby podawania nawozu. Jest to opcjonalne, ale niekonieczne. W przypadku sadzonek wyraźnie słabszych i wątłych można poeksperymentować m.in. z domowymi odżywkami. Ważne, by podawać niewielką ilość odżywki i obserwować, jak roślina reaguje na dożywianie.Czytaj też: Piękne krzewy na taras lub balkon. Najlepsze propozycje do słońca i do cienia
Odżywka pod ogórki na bazie kurkumy
Ten typ domowej odżywki sprawdzi się najlepiej do nawożenia sadzonek, które już trafiły do gruntu. Głównym zadaniem mikstury będzie wzmocnienie korzeni młodych roślin. Dzięki zawartości kurkumy preparat powinien także wzmocnić ogórki przed możliwym rozwojem chorób grzybiczych. W skład odżywki wchodzi 1 mała łyżka kurkumy i 1 mała łyżka sody oczyszczonej. Mieszankę należy zalać ciepłą wodą (ok. 500 ml), wymieszać i odstawić na ok. 3 godziny. Preparat należy podawać w wersji rozcieńczonej (w ok. 3 litrach wody) co ok. 2-3 tygodnie (nie częściej).
Czytaj też: Ta metoda uprawy ogórków zapewnia najszybsze plony. Jest prosta i tania