Bioróżnorodność - co to takiego?
Między innymi na ten temat w trakcie nasze seminarium "Uprawa soi jako wzmocnienie dla bioróżnorodności, ratunek dla żyzności gleb i pozyskanie źródła cennego białka" mówił dr inż. Krzysztof Gawęcki, wiceprezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
- Zmienność żywych organizmów zamieszkujących wszystkie środowiska oraz zmienność systemów ekologicznych, których częścią są te organizmy, przy czym tak ujęta zmienność obejmuje różnorodność wewnątrzgatunkową, międzygatunkową i
różnorodność ekosystemów - tłumaczył ekspert, powołując się na “Konwencję o różnorodności biologicznej, „Szczyt Ziemi” w Rio de Janeiro w 1992 r.).
Znaczenie różnorodności gatunków i odmian uprawnych
Zwrócił jednocześnie uwagę na to, że na świecie występuje ponad 310 000 gatunków roślin, w tym 282 000 roślin naczyniowych.
- Różnorodność biologiczna w Polsce jest dość dokładnie poznana, żyje tu ok. 70 tys. gatunków, w tym ok. 2,7 tys. gatunków roślin naczyniowych - wspominał dr inż. Krzysztof Gawęcki.
Dodał jednocześnie, że około 400 gatunków to rośliny o potencjalnym znaczeniu użytkowym.
Bioróżnorodność w rolnictwie
Ekspert wyjaśnił, że z rolniczego punktu widzenia możemy mówić o:
- różnorodności biologicznej dzikich gatunków, odmian roślin na terenach rolniczych;
- różnorodności biologicznej gatunków i odmian roślin uprawianych przez człowieka.
Znaczenie różnorodności gatunków i odmian uprawnych
Specjalista mówił też o znaczeniu różnorodności gatunków i odmian uprawnych. - Stanowi materiał wyjściowy dla nowych odmian wydajniejszych, jakościowo lepszych i odpornych na choroby i szkodniki odmian - podkreślal dr Krzysztof Gawęcki. Zapobiega też uproszczeniu płodozmianu i zapewnia zróżnicowanie siedlisk.
- Stare i miejscowe odmiany z reguły mają mniejsze wymagania uprawowe, co pozwala na ograniczenie nakładów na przemysłowe środki produkcji, a niektóre z nich są szczególnie przydatne w systemach uprawy ekstensywnej oraz do utrzymywania produkcji rolniczej na terenach marginalnych - podkreślał ekspert.
Erozja genetyczna roślin uprawnych w Polsce
Specjalista podał także, jak wygląda erozja genetyczna roślin uprawnych w Polsce:
Więcej na ten temat w kontekście uprawy soi TUTAJ:
Czytaj także:
Jak podnieść poziom bioróżnorodności w gospodarstwie?
- Tagi:
- rolnictwo
- bioróżnorodność