Jak zaoszczędzić na opryskach? [PODCAST]
Jakie działania i produkty sprawiają, że rolnictwo staje się bardziej zrównoważone? Czy dzięki nim jesteśmy w stanie oszczędzić na opryskach?
Rolnictwo zrównoważone wpisujące się w ramy Europejskiego Zielonego Ładu, zdaniem naszej rozmówczyni - dr Joanny Gałązki z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, to taki sposób gospodarowania, który czerpie najlepsze praktyki zarówno z rolnictwa ekologicznego, jak i konwencjonalnego.
- Więc mamy tutaj połączenie tej dbałości o środowisko, gospodarowanie w sposób taki, żeby jak najmniej zasobów wykorzystywać, a z drugiej strony korzystanie z najnowszych osiągnięć technologicznych, hodowlanych - wyjaśnia ekspertka.
Zdaniem dr Gałązki, aby spełniać wymogi zrównoważonego rolnictwa, powinniśmy także stwarzać przestrzenie przyjazne zapylaczom i przyjazne różnorodności biologicznej. - Może to być, na przykład: wysiewanie pasów kwietnych, tworzenie jakiejś infrastruktury, która będzie miejscem bytowania pożytecznych organizmów - zaznacza ekspertka.
Podwaliną rolnictwa zrównoważonego jest racjonalne stosowanie pestycydów. - (...) trzeba pamiętać o tym, że środki ochrony roślin prawidłowo stosowane, zgodnie z etykietą, zgodnie z prawem, nie szkodzą ani nam, ani środowisku, ani owadom zapylającym - podkreśla dr Joanna Gałązka. Zyskuje na tym konsument. - Żywność ma być przede wszystkim bezpieczna. I tutaj pierwsza myśl, jaka pewnie przychodzi nam do głowy, to są właśnie pozostałości środków ochrony roślin. I znów, jeżeli prawidłowo stosujemy środki ochrony roślin, no to tego problemu z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów nie będziemy mieli - zaznacza ekspertka. Możemy też na nich zaoszczędzić. Więcej na ten temat w naszym podcasie:
Słuchaj także: