Wymogi Wzajemnej Zgodności i dobrostan zwierząt
Zwierzęta gospodarskie podobnie jak domowe potrzebują opieki ze strony hodowców. Aby osiągnąć zadowalające korzyści produkcyjne należy dbać o dobrostan zwierząt od ich narodzin aż do momentu uboju.
Hodowcy zobowiązani są przestrzegać opisane wymogi, stanowiące minimum, bez potrzeby normowania na poziomie ustawodawczym. Zwierzęta powinny być traktowane jako podmiot, a nie materiał produkcyjny, który należy maksymalnie wyeksploatować, aby uzyskać jak największe zyski. Celem dobrostanu jest wypracowanie optymalnych systemów chowu, w których maksymalizacja zysku z tytułu produkcji jest wynikiem spełnienia potrzeb biologicznych zwierząt. Ważną sprawą jest również humanitarny ubój zwierząt, które nie powinny do samego końca wiedzieć, co się dzieje - mówi lek. wet. Marian Gross, powiatowy lekarz weterynarii w Rawiczu.
Wymogi Wzajemnej Zgodności
Ministrowie Rolnictwa Unii Europejskiej w 2003 roku wprowadzili reformę Wspólnej Polityki Rolnej obejmującej cross compliance (zasadę wzajemnej zgodności), która oznacza powiązanie wysokości uzyskiwanych płatności bezpośrednich ze spełnianiem przez beneficjentów określonych wymogów. Te zostały podzielone na trzy obszary. Obszar A, który obejmuje: identyfikację i rejestrację zwierząt oraz zagadnienia ochrony środowiska naturalnego. Obszar B, obejmujący: zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt, zgłaszanie niektórych chorób, zdrowotność roślin. Obszar C, w którym zawiera się dobrostan zwierząt. W nowych państwach członkowskich, w tym w Polsce, wymogi Wzajemnej Zgodności będą wdrażane stopniowo. Od 1 stycznia 2009 roku obowiązują wymogi z obszaru A, natomiast wymogi z obszaru B i C zgodnie z aktualnym stanem prawnym są wdrażane od 2011 roku. W przypadku nieprzestrzegania wymagań, płatności bezpośrednie są redukowane proporcjonalnie do naruszeń. Wymiar sankcji za nieprzestrzeganie wymogów podstawowych będzie uzależniony od wielu czynników.
Dobrostan kwestionowany
Dobrostan uzależnia efektywność produkcji. Jego ekonomika stanowi dynamicznie rozwijającą się dziedzinę, która na podstawie danych hodowlanych, weterynaryjnych, klimatycznych i rynkowych wyznacza bilans zysków, mimo poniesionych kosztów. Niektórzy hodowcy kwestionują założenia dobrostanu. Uważają, że jego wymogi mają znaczący wpływ na dochodowość produkcji. Muszą wziąć jednak pod uwagę, że zwierzęta chowane w dyskomforcie cieplnym, żywieniowym i bez odpowiedniej profilaktyki weterynaryjnej, będą osiągały mniejsze przyrosty lub dawały mniej produktów o niższej jakości (mleko, jaja). Będą również bardziej narażone na wszelkiego typu schorzenia.