Ustawa o obrocie ziemią czeka na podpis prezydenta
Senat przyjął z poprawkami ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
Podczas ostatniego posiedzenia Senatu przez prawie 9 godzin politycy dyskutowali nad ustawą o wstrzymaniu sprzedaży ziemi. Jej główne założenia dotyczą tego, że państwowa ziemia rolna będzie pozostawać w dyspozycji Agencji Nieruchomości Rolnych, a podstawowym sposobem jej zagospodarowania będą korzystne dla rolników trwałe dzierżawy, zapewniające kontrolę właścicielską nad sposobem ich zagospodarowania. Ustawa zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze, co najmniej od pięciu lat zamieszkała w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, oraz prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo.
Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia, gdyż 1 maja kończy się 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców. Jej celem jest wzmocnienie ochrony ziemi rolniczej przed spekulacyjnym wykupem przez krajowe oraz zagraniczne osoby fizyczne i prawne, zatrzymanie niekorzystnego trendu w strukturze agrarnej oraz poprawa sytuacji ekonomicznej polskich rolników.
Czytaj także: Sprawdź, gdzie można wydzierżawić ziemię KLIK
Senatorowie wprowadzili do ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi 7 poprawek.Jedna z nich zakłada, że działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara będą wyłączone spod rygorów ustawy, czyli osoby niebędące rolnikami i niemające kwalifikacji rolniczych będą mogły je kupować bez ograniczeń. Kolejna dopuszcza do przetargu młodych rolników (do 40 lat), którzy uzyskali pomoc ze środków unijnych, pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych w ciągu trzech lat. Niektóre poprawki mają natomiast charakter doprecyzowujący i redakcyjny.
Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem zaproponowanych przez Senat poprawek. Ich zdaniem w odpowiedni sposób doprecyzują ustawę. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta.