Ubój rytualny dozwolony!
Trybunał Konstytucyjny ogłosił 10 grudnia, że ustawa o ochronie zwierząt w zakresie, w jakim nie zezwala na poddawanie ich ubojowi w rzeźni według szczególnych metod, wymaganych przez obrzędy religijne, jest niezgodny Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym ubój rytualny został dozwolony bez ograniczeń. Orzeczenie zapadło w pełnym składzie.
Przypomnijmy, że w Polsce od 1 stycznia 2013 r., po uprawomocnieniu się wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, na terenie Polski obowiązuje całkowity zakaz uboju religijnego zwierząt bez uprzedniego pozbawienia ich świadomości.
Stało się tak, jak założył w połowie 2013 roku minister Marek Sawicki - zakaz uboju zwierząt bez ogłuszania spowodował likwidację około 4.000-5.000 miejsc pracy w zakładach ubojowych i przetwórczych. Zmniejszyły się także dochody rolników spowodowane utratą rynków zbytu i walką o przejęcie tego uboju przez inne państwa. Czy uda Polsce uda się odzyskać dawne rynki handlowe? - Najważniejsze, aby rolnicy zmądrzeli i zaczęli tworzyć grupy producenckie. Wtedy znikną pośrednicy, a hodowcy będą mogli liczyć na stałą, zagwarantowaną wcześniej cenę. W takich okolicznościach ubój rytualny ma sens, ponieważ taka grupa może negocjować bezpośrednio rabinem, a dodatkowo, otrzymać od niego premie za chów ekologiczny - tłumaczy Witold Gruszkiewicz, były szef Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Miesnego. - Z uboju religijnego zabiera się tylko przednie części tuszy, więc w Polsce zostałyby tylne. To spowodowałoby obniżenie cen wołowiny w sklepach, a więc większą konsumpcję i zdrowsze społeczeństwo, czyli cały łańcuch korzyści - dodaje.
Sytuacja prawna, dotycząca uboju rytualnego, od wielu lat jest pogmatwana. Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku nakazywała ogłuszanie wszystkich zwierząt poddawanych ubojowi. Zostało to zmienione przez ministra rolnictwa w 2004 roku, który dopuścił ubój rytualny, wbrew ustawie o ochronie zwierząt, co zostało uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją. Ubój był legalny do końca 2012 roku.