Jak przechowywać obornik, jak gnojówkę i gnojowicę?
ZBIORNIK NA GNOJÓWKĘ
Ponieważ gnojówka jest nawozem płynnym, to podobnie jak gnojownicę należy ją przechowywać w taki sposób, aby wycieki nie przedostawały się do gruntu i wód. Zbiornik na gnojówkę najczęściej umieszcza się w sąsiedztwie płyty obornikowej, a wokół pojemnika należy zapewnić wystraczającą ilość miejsca, by umożliwić manewrowanie ciągnikiem. Lokalizacja zbiorników z gnojówka uzależniona jest od rodzaju pojemnika i tak:
Odległość otwartych zbiorników o pojemności do 200 m, mierzona od najbliższej krawędzi powinna wynosić co najmniej:
- od silosów na kiszonki – 10 m,
- od granicy działki sąsiedniej – 4 m,
- od otworów okiennych i drzwi w budynkach przeznaczonych na pobyt
- stały ludzi na działkach sąsiednich – 30 m,
- od silosów na zboże i pasze – 5 m ,
- od budynków magazynowych ogólnych – 10 m.
Z kolei odległość zamkniętych zbiorników mierzona od pokrywy i wylotów wentylacyjnych powinna wynosić co najmniej:
- od granicy działki sąsiedniej – 4 m,
- od silosów na zboże i pasze – 5 m,
- od otworów okiennych i drzwi w budynkach przeznaczonych na pobyt
- stały ludzi na działkach sąsiednich – 15 m,
- od budynków magazynowych ogólnych – 5 m,
- od silosów na kiszonki – 5 m.
Jako nową technologię przechowywania gnojówki i gnojowicy można uznać geomembranę zwaną laguną. Jest to zbiornik w postaci dużego zagłębienia w ziemi wyłożonego szczelnie i całkowicie nieprzepuszczalnym materiałem (folia plastikowa inne tworzywa sztuczne). Powierzchnię gnojowicy lub gnojówki zgromadzonej w lagunie, często przykrywa się folią lub samo układającymi się elementami z tworzywa sztucznego. Stosując do przykrycia folię należy zapewnić otwory wentylacyjne, przez które znajduje ujście nadmiar zalegających gazów. Mieszanie gnojowicy odbywa się przy pomocy pomp umieszczonych pośrodku laguny, natomiast zastosowanie mieszadeł mechanicznych jest niewskazane z uwagi na niebezpieczeństwo uszkodzenia dolnej i górnej warstwy folii. Laguna powinna być otoczona płotem o wysokości 1,8m zapewniającym niezbliżanie się osób niepowołanych w pobliże zbiornika.
Podsumowując należy stwierdzić, iż czynności związane z usuwaniem odchodów i przechowywaniem nawozów naturalnych charakteryzują się sporym zapotrzebowaniem na pracę i energię, a w dodatku nie cieszą się opinią prac miłych i przyjemnych. Mimo wszytko należy wykonywać je sumiennie i regularnie przestrzegając wspomnianych zasad.
Źródło:
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.
- Ustawa: Prawo wodne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1566)
- Platforma Edukacji Ministerstwa Edukacji i Nauki