Jak przechowywać obornik, jak gnojówkę i gnojowicę?
W produkcji zwierzęcej ważne jest nie tylko właściwe zagospodarowanie, ale również prawidłowe składowanie odchodów.
JAK SKŁADOWAĆ OBORNIK?
Do przechowywania obornika należy przygotować miejsce z wybetonowanym dnem, aby substancje, które podlegają różnym procesom chemicznym, nie przenikały do gleb lub wód. Są to tzw. płyty obornikowe, wyposażone w zbiorcze studzienki rewizyjne, które służą do zbierania wód gnojowych, a te za pośrednictwem systemu kanałów odprowadzane zostają do zbiornika na gnojówkę. Podłoga płyty obornikowej powinna mieć nachylenie min. 1% w kierunku rowka ściekowego, oraz 0,5–1,5% w rowku w kierunku studzienki. Obornik należy przechowywać w takim miejscu, by mógł być składowany przez minimum 5 miesięcy. W celu ograniczenia wymywanie azotu do wód gruntowych stosuje się przykrycie pryzm obornika np. folią, a także składowanie obornika na wzmocnionej foli, na specjalnie przygotowanym podłożu. Przyjmuje się iż obrzeża składowiska muszą być wyłożone płytami krawężnikowymi, natomiast odcieki z pryzmy, podobnie jak w składowaniu na płycie obornikowej, będą odprowadzane przy pomocy drenażu do studzienki. Należy pamiętać, by w przypadku zastosowania tego typu rozwiązania w staranny sposób układać obornik, by nie trafił poza krawężniki, a także nie uszkodzić foli i bardzo ostrożnie operować chwytakiem. Bardzo ważną kwestią jest miejsce składowania obornika. Należy pamiętać, by płyty obornikowe, a także odchody składowane na foliach nie zostały zlokalizowane na obszarze, na którym gromadzą się wody opadowe. Teren otaczający płytę gnojową powinien zostać utwardzony oraz należy zapewnić dojazd o szerokości co najmniej 3 m.
ZOBACZ TEŻ FILM - DZIĘKI BIOGAZOWNI MA ENERGIĘ I DOBRY NAWÓZ
Zalecane jest budowanie pryzmy w bliskiej odległości od budynku inwentarskiego, jednak jej lokalizacja wymaga zastosowania minimalnych odległości:
- od osi studni - 15 m,
- 10 metrów od magazynów pasz i ziarna,
- 50 metrów od budynków przetwórczych i magazynowych , w których przechowywane są środki spożywcze,
- 25 metrów od pomieszczeń przeznaczonych dla ludzi na działkach sąsiednich, z uwzględnieniem odległości do okien i drzwi i nie powinnanie powinna być mniejszaniż 30 m.
Istnieje możliwość budowanie płyt obornikowych w mniejszych odległościach, a także w granicy działek, ale tylko w przypadku, gdy przylegać będą do tego samego rodzaju płyt na działce sąsiedniej.
ZOBACZ TEŻ - OBORNIK, GNOJÓWKA I GNOJOWICA - TO ROLNIK MUSI WIEDZIEĆ
Dopuszczalne jest także składowanie obornika bezpośrednio na gruntach rolnych, jednak nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od momentu utworzenia pryzmy. W takim przypadku obornik musi znajdować się na możliwie płaskim terenie niepiaszczystym i niepodmokłym, o maksymalnym nachyleniu do 3% i w odległości większej niż 25 m od linii brzegu wód powierzchniowych, ujęć wód, a także pasa morskiego jeżeli nie ustanowiono strefy ochronnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Konieczne jest, by na glebach piaszczystych rozłożyć materiał chłonny taki jak trociny czy słoma, a także nie usuwać warstwy urodzajnej gleby.
Obornik może być także przechowywany w budynku inwentarskim o nieprzepuszczalnym podłożu, w przypadku chowu zwierząt gospodarskich na głębokiej ściółce.