Ptasia grypa - sytuacja w kraju i w Wielkopolsce
Mieszkańcy polskich miast, w różnych zakątkach kraju, niepokoi fakt znajdowania padłych ptaków dzikich. Co należy zrobić w przypadku ich znalezienia?
- W przypadku znalezienia padłych ptaków dzikich z gatunków które mogą przenosić ptasią grypę (kaczki, gęsi i łabędzie), należy skontaktować się z właściwym Powiatowym Lekarzem Weterynarii
- radzi dr Tomasz Wielich, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt w Poznaniu.
W województwie wielkopolskim odnotowano w tym roku 6 ognisk ptasiej grypy. Niedawno stwierdzono chorobę u dzikiego łabędzia na terenie jeziora Kórnickiego w gminie Kórnik.
ZOBACZ RÓWNIEŻ - PORODÓWKA NA 224 LOCHY I DOKTORAT Z SOI
- Wirus jest więc cały czas obecny w środowisku na terenie województwa. Wcześniej rozpoznaliśmy chorobę u ptaków dzikich na terenie powiatu wolsztyńskiego, w którym wystąpiła największa liczba ognisk choroby
- mówi dr Tomasz Wielich, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt w Poznaniu.
Apeluje, by hodowcy dbali o spełnianie wymogów bioasekuracji na fermach.
- Cały czas jest niebezpiecznie. Okres możliwości wystąpienia grypy ptaków cały czas trwa. Mamy nadzieję, że w marcu, jak co roku, sytuacja się uspokoi
- dodaje specjalista. Przy tych temperaturach, które występują, wirus może nawet do dwóch miesięcy utrzymywać się w środowisku. Otoczenie jezior, rzek, kanałów, gdzie bytują dzikie ptaki wędrujące tj. kaczki, gęsi, łabędzie jest szczególnie niebezpieczne.
- Można stamtąd sobie wnieść do gospodarstwa wirusa grypy ptakówi spowodować wystąpienie choroby
- przestrzega dr Tomasz Wielich.
- Należy przestrzegać warunków bioasekuracji, w tym mieć wystawione maty dezynfekcyjne, zmieniać odzież i obuwie przy wejściu do pomieszczeń z drobiem, ograniczyć wypuszczanie drobiu na zewnątrz, aby drób miał jak najmniejszy kontakt z materiałem, który może być zanieczyszczony przez dzikie ptaki.
W przypadku znalezienia padłych ptaków dzikich z gatunków które mogą przenosić ptasią grypę (kaczki, gęsi i łabędzie), należy skontaktować się z właściwym Powiatowym Lekarzem Weterynarii.