Ptasia grypa. Kury w zamknięciu, gęsi na wybiegu
Nadal obowiązuje zakaz, zgodnie z którym kury nie powinny być wypuszczane z kurnika. Zmiany pojawiły się natomiast w przypadku gęsi.
Po naciskach ze strony hodowców gęsi złagodzono restrykcje dotyczące bioasekuracji na fermach w związku z ptasią grypą. Główny Lekarz Weterynarii wydał zarządzenie, zgodnie z którym gęsi reprodukcyjne i gęsi rzeźne do 6 tyg. życia mogą być wypuszczane na powietrze w ramach tzw. aklimatyzacji. Hodowcy muszą jednak nadal pamiętać o niezwykle ważnych zasadach. Wszystko po to, by zahamować rozprzestrzenianie się ptasiej grypy.
Warunki, jakie musi spełnić hodowca gęsi, jeśli chce ptaki wypuszczać na wybieg
Zgodnie z wymogami, które wprowadzono w luitym 2017 r. gęsi mogą być wypuszczane na wybieg pod warunkiem ustanowienia nad całym jego terenem zadaszenia, które kończy się z każdej niezwiązanej z budynkiem strony, pionową siatką do ziemi o oczkach zapobiegających przedostaniu się dzikich ptaków na teren wybiegu.
Wypuszczanie na wybieg może odbywać się wyłącznie w gospodarstwach, których wybiegi położone są minimum 500 metrów od zbiorników wodnyc, typu rzeka, staw, jezioro.
Wybieg dla gęsi powinien być ogrodzony, a jego powierzchnia dla lepszegonadzoru powinna wynosić:
- co najmniej 0,5m2 na sztukę w przypadku gęsi reprodukcyjnych;
- maksymlanie 19 kg na 1m2 - dla młodych gęsi rzeźnych.
Teren wybiegu powinien być wyposażony w odstraszacze, zarówno dźwiękowe, jak i wizualne dla ptaków dzikożyjących.
Gęsi mogą być wypuszczane w ciągu dnia w określonych godzinach, z wykluczeniem godzin wczesnoporannych i wieczornych.
W czasie przebywania gęsi na wybiegu, stada powinni pilnować wyznaczeni opiekunowie w liczbie 1 osoba na co najwyżej 1000 m2 powierzchni wybiegu.
Teren wybiegu powinien być odkażany i czyszczony (odkażany każdorazowo przed wypuszczeniem gęsi). Stosowanie ścółki na wybiegu możliwe jest jedynie po jej każdorazowym odkażeniu.
Pojenie i karmienie gęsi na wybiegu jest całkowicie zabronione.
Do tej pory w Polsce wykryto 55.ognisk ptasiej grypy. Ostatnie ognisko potwierdzono w gminie Promna (powiat białobrzeski, województwo mazowieckie). Próbki do badań w gospodarstwie utrzymującym 18 sztuk ptaków (kaczki, kury) pobrano 21 lutego. Dziś, a więc w czwartek, 23 lutego Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wynikach badań.
Zgodnie z wytycznymi, które pojawiły się w styczniu tego roku, hodowcy drobiu powinii wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane; nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany; stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem; czyścić i odkażać sprzęt i narzędzia używane do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem; dokonywać codzienny przegląd stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności; wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób; przechowywać paszę dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami.