Ptasia grypa. Baloty słomy pod szczelnym przykryciem
Hodowcy drobiu, stosujący w kurnikach i na fermach ściółkę, będą musieli szczelnie przykrywać baloty słomy lub trzymać je w stodołach.
Wszystko po to, by jeszcze bardziej zabezpieczyć stado przed wirusem ptasiej grypy.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi wydał projekt rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zajadliwej grypy ptaków. W dokumencie tym pojawił się zapis, zgodnie z którym hodowcy drobiu będą musieli zabezpieczyć w odpowiedni sposób słomę wykorzystywaną do ścielenia kurników i ferm.
Jak napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, jednym ze źródeł przenoszenia się wirua ptasiej grypy jest zakażona słoma.
- W kilku ogniskach (szczególnie u gęsi), źródłem zakażenia była słoma, stojąca na polu w balotach, (lub w kostkach) i niezabezpieczona przed dostępem dzikiego ptactwa. Należy podkreślić, że praktyka „dościelenia” obiektów jest bardzo powszechna (w wielu obiektach nawet dwukrotnie w ciągu dnia). Jeśli słoma nie zostanie poddana odpowiednim zabiegom, ryzyko powstania ogniska HPAI jest bardzo wysokie - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Dlatego resort rolnictwa podjął decyzję o wydaniu nakazu dotyczącego zabezpieczania słomy przez umieszczanie jej w budynkach (np. w stodołach) a na polach pod szczelnym przykryciem. - Natomiast po wprowadzeniu do gospodarstwa zewnętrzna część balotów, stanowiąca największe ryzyko, powinna zostać poddana odkażeniu, przy użyciu środków możliwych do stosowania w obecności ptaków, a ponowne odkażenie materiałów używanych, jako ściółka powinno mieć po jej wprowadzeniu do obiektu i dościeleniu - tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Resort rolnictwa dodaje, że „należy zmienić obowiązujące rozporządzenie i podnieść poziom bioasekuracji na obszarze kraju, w tym podkreślić konieczność zabezpieczenia ściółki używanej w gospodarstwach przy hodowli i to w skuteczny sposób, czyli zapewniający pełen i dokładne okrywanie materiału, który jest przeznaczony na ściółkę lub utrzymanie go w zamkniętych pomieszczeniach”.
Do tej pory 23 państwa europejskie oficjalnie podały, iż pojawiła się u nich ptasia grypa (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Węgry).
W samej Polsce do 17 marca wykryto 65 ognisk ptasiej grypy. Ostatni z nich pojawił się w gospodarstwie rolnym w gminie Skawina (powiat krakowski, województwo małopolskie). Wirus zaatakował stado o wielkości 23 sztuk drobiu.