Powstaje zakład produkcyjny mięsa z laboratorium
- Izraelski startup Future Meat Technologies zbuduje komercyjny zakład produkcyjny mięsa z laboratorium w Stanach Zjednoczonych - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Chodzi o tak zwane „czyste mięso”, czyli wytwarzane w laboratorium prawdziwe mięso bezpośrednio z komórek zwierzęcych pobranych od żywych zwierząt (bez konieczności poddania zwierząt ubojowi).
Według informacji KIPDiP obiekt ma zostać uruchomiony w 2022 roku. Potencjał produkcyjny zakładu ocenia się na 500 kilogramów mięsa wyhodowanego w warunkach laboratoryjnych dziennie, co odpowiada pięciu tysiącom burgerów.
Przedstawiciele Future Meat twierdzą, że wiele wysiłku kosztowało ich wypracowanie biotechnologicznych metod produkcji pozwalających w ciągu zaledwie kilku lat obniżyć koszty hodowli laboratoryjnej mięsa ponad 1000 razy. Firmie zależało, aby przed wprowadzeniem ich „czystego mięsa” na rynek ceny detaliczne były zbliżone do cen produktów uzyskiwanych metodami konwencjonalnymi. Pierwsze komercyjne produkty Future Meat będą prawdopodobnie w swoim składzie zawierały 45 - 60 proc. kurczaka i jagnięciny (mięsa pozyskiwanego z laboratorium) oraz 40 - 55 proc. białek roślinnych. Firma tłumaczy, że wykorzystanie surowców roślinnych jest konieczne, aby taka produkcja stała się opłacalna na cele komercyjnej sprzedaży.
- Rozwój alternatywnego rynku mięsa to jeden z trendów, który już od dłuższego czasu przybiera na sile w skali globalnej. Ekspozycja konwencjonalnych firm drobiarskich na innowacyjne technologie pozyskiwania mięsa staje się coraz bardziej popularna. W projekty wyhodowania mięsa w warunkach laboratoryjnych inwestują światowe koncerny mięsne (...). Tradycyjne firmy mięsne nie przechodzą także obojętnie obok możliwości zainwestowania w startupy zajmujące się wytwarzaniem roślinnych alternatyw dla tradycyjnego mięsa - podsumowuje KIPDiP.
Jaja produkowane z roślin przyszłością?
Izba podaje takżę informację o nowo powstałym roślinnym zamienniku tradycyjnych jaj konsumpcyjnych. Izraelski start-up YO-Egg opracował alternatywną wersję jajka sadzonego Sunny-Side-Up. Produkt składa się z dwóch części - białej, która zawiera przynną mieszankę kilku składników oraz żółtka.
- Analizując globalne trendy opracowywania roślinnych wersji żywności pochodzenia zwierzęcego nie da się przeoczyć zjawiska rosnącego zainteresowania inwestowaniem w produkcję roślinnych zamienników jaj. Rynek ten robi się coraz ciaśniejszy. Globalny tradycyjny rynek jaj jest wart 227 miliardów dolarów, a firmy wytwarzające roślinne substytuty białek chcą zmienić ten wynik
- wyjaśnia KIPDiP zaznaczając, że w ubiegłym roku jajka wegańskie były najszybciej rozwijającym się segmentem produktów roślinnych.