Polska wprowadza zakaz importu zwierząt i produktów z całych Węgier

Zdecydowane działania. Tak można określić decyzję Czesława Siekierskiego, ministra rolnictwa, który podpisał dziś rozporządzenie w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę. Rozporządzenie dotyczy całego terytorium Węgier.
Przypomnijmy, że wczoraj późnym popołudniem węgierskie służby poinformowały o wykryciu kolejnego już - piątego ogniska pryszczycy. Jest to cios dla Węgier, które miały nadzieję, że, po kilku tygodniach spokoju, choroba nie da o sobie już znać.
Restrykcje związane z pryszczycą - kiedy KE je zniesie?
Dla polskich służb to także niepokojący sygnał. Jeszcze wczoraj w południe, podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w ministerstwie rolnictwa, rozmawiano o tym, kiedy ewentualnie będzie można poluzować obostrzenia związane z pryszczycą.
Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii powiedział wówczas, że restrykcje, które na Węgry i Słowację nałożyła Komisja Europejska, mają wygasnąć 25 maja.
- Aktualnie przepisy unijne dotyczące regionalizacji w związku z pryszczycą na Węgrzech i w Słowacji podają najdalszą datę - 25 maja. My będziemy prowadzić kontrolę jakiś czas dłużej, nie potrafię jeszcze w tej chwili powiedzieć, jak długo, po wygaśnięciu tych restrykcji. Komisja, tak było przynajmniej w przypadku Niemiec, po tym, jak zakończyły się tam podstawowe restrykcje, przedłużyła jeszcze o kilka tygodni strefę buforową, po to, żeby mieć pewność, że ta choroba na pewno wygasła. Ale te restrykcje, które teraz KE nałożyła, mają wygasnąć 25 maja. Zobaczymy, czy nie będzie o 2-3 tygodnie przedłużenia tych stref - mówił Krzysztof Jażdżewski.
Szef GIW-u dodał, że "jeżeli 25 maja nie będzie choroby to będzie oznaczało, że raczej jesteśmy w takim bezpiecznym momencie".
- Pamiętajmy, że okres inkubacji pryszczycy u zwierząt, to jest do 14 dni najdłużej i to by oznaczało, że co najmniej 4 cykle inkubacyjne przeszły i nie odkryto nowego ogniska. Wtedy będzie można powiedzieć, że wirusa już w środowisku nie ma - zaznaczył.
Brak informacji o kolejnych ogniskach na Węgrzech i w Słowacji dawał nadzieję na to, że kraje te poradziły sobie z chorobą. Niestety, jeszcze tego samego dnia z Węgier popłynęły niepokojące wiadomości.
Zakaz importu zwierząt, przedmiotów i produktów z całych Węgier
Dlatego Czesław Siekierski, minister rolnictwa podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu importu z Węgier nie tylko zwierząt parzystokopytnych, ale i przedmiotów czy produktów, które mogłyby być skażone wirusem pryszczycy.
Odebrali mleko, a przywieźli pryszczycę?
Wszystko wskazuje bowiem na to, że chorobę do stada krów mlecznych w węgierskiej miejscowości Rábapordány, położonej około 40 kilometrów od granicy ze Słowacją przywiózł transport odbierający surowe mleko z farm.
"Władze węgierskie analizują kilka możliwych dróg przeniesienia wirusa między gospodarstwami. Najbardziej prawdopodobną przyczyną zakażenia pozostaje system zbierania surowego mleka pomiędzy farmami" - podaje MRIRW.
Sztab kryzysowy będzie spotykał się również w święta
Jak zapowiedział resort rolnictwa, w okresie świątecznym Zespół Zarządzania Kryzysowego przy MRiRW, pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego, będzie spotykać się codziennie.
"Każdego dnia w resorcie pełniony będzie również dyżur, aby na bieżąco reagować na ewentualne sytuacje kryzysowe" - czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa.
Przewodnik bioasekuracji przeciwko pryszczycy dla rolników
Natomiast po świętach rozpocznie się dystrybucja wersji drukowanej nowej publikacji opracowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii. Jest to „Praktyczny przewodnik bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie”. Autorami przewodnika są lekarze Inspekcji Weterynaryjnej, a redakcję merytoryczną powierzono zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii, lek. wet. Jakubowi Kubackiemu.
Z publikacją w wersji elektronicznej można się już zapoznać. Dostępna jest na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – w zakładce „pryszczyca”.
- Tagi:
- pryszczyca