Ogrodzenie pastwiska - co warto wiedzieć? [ZDJĘCIA]
Elektryzatory - rodzaje
Zadaniem elektryzatora (pastucha) jest pobieranie energii elektrycznej ze swojego źródła zasilania, przetwarzanie jej, a następnie rozprowadzenie po ogrodzeniu w postaci impulsów. Zwierzę będące na pastwisku i mające kontakt z ogrodzeniem doznaje nieszkodliwego porażenia. Ogrodzenie elektryczne stanowi barierę psychologiczną dla zwierząt.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów elektryzatorów: sieciowy (zasilanie energią z sieci - najbardziej opłacalny, gdy mamy możliwość podłączyć się do sieci 230V), bateryjny (bateria lub akumulator zewnętrzny - dobre rozwiązanie, gdy tradycyjne zasilanie jest niedostępne), uniwersalny (pełni rolę elektryzatora sieciowego oraz bateryjnego).
Przy wyborze elektryzatora należy zwrócić uwagę na jego jakość. - Tanie, mało znanych marek, elektryzatory często są elektryzatorami „na jeden sezon”. Bardzo często zdarza się, że są to urządzenia, które pod obciążeniem, czyli podczas codziennej pracy nie wytrzymują tzw. próby czasu. W takich wypadkach okazuje się, że „najtańsze staje się najdroższym” - przestrzega Wojciech Dubiński, kierownik ds. sprzedaży i marketingu firmy Bentley Polska.
Dodatkowo, proste elektryzatory podłączone pod linie ogrodzenia elektrycznego, częstokroć założoną moc pracy wykazują, ale tylko przy samym elektryzatorze, natomiast na ogrodzeniu - już nie. - Jest to efekt wykorzystywania tanich i nietrwałych podzespołów, które potwierdzają założoną energię, ale tylko przy próbie bez podłączonego ogrodzenia. W przypadku podłączenia „obciążenia” jakim niewątpliwie jest instalacja ogrodzenia elektrycznego, założona energia „znika” - tłumaczy Wojciech Dubiński.
Co ważne wiele razy producenci elektryzatorów w opisie produktu podają moc produkowaną, która nie jest energią, jaka powinna być odczytywana na liniach ogrodzenia. - Jest ona najczęściej podawana ze względu na fakt, że jest energią większą od wyjściowej, stąd pod kątem reklamowym i prezentacji produktu wygląda lepiej. Dlatego też ważnym jest, aby uzyskać informację o tzw. „energii efektywnej elektryzatora” lub „energii wyjściowej elektryzatora”. Ponieważ to jest ta energia, którą chcą „zainstalować” klienci na swoim ogrodzeniu - tłumaczy przedstawiciel firmy Bentley.
O jakiej mocy elektryzator wybrać? 1 dżul (J) energii wyjściowej powinien wystarczyć na zasilanie 10 km linii ogrodzenia. - Należy wziąć pod uwagę także typ ogrodzenia, ilość linii, rodzaj zwierząt, a także stopień wegetacji roślin wokół ogrodzenia - tłumaczy Wojciech Dubiński. W Internecie można znaleźć elektryzatory w cenie od 100 do 5000 zł.