Mleko powie nam wszysto o zdrowotności i długowieczności krów?
Naukowcy znajdą nowy sposób na ocenienie zdrowotności i długowieczność krów na podstawie badania próbki mleka?
Zachętą do przyjrzenia się próbkom mleka zebranym we wczesnej fazie laktacji dla badaczy z Holandii było to, że szereg problemów (takich jak zapalenie wymienia i kulawizna) można można ustalić we wczesnej laktacji krów mlecznych. W tym okresie zmienia się metabolizm i ze względu na rozpad tkanki tłuszczowej we krwi stwierdza się podwyższony poziom nieestryfikowanych kwasów tłuszczowych (NEFA) i kwasu beta-hydroksymasłowego (BHB). Jednocześnie obniża się stężenie glukozy. Możliwe jest, że porównywalne zmiany można znaleźć w profilach mleka, a te profile mogą być związane ze zdrowiem i długością życia krowy.
ZOBACZ TAKŻE: "Nie sztuką jest mieć dużo krów, tylko dużo mleka" [ZDJĘCIA + VIDEO]
Dane z tygodnia 3 i 4 po ocieleniu
Projekt rozpoczął się w 2018 r., a jego praktyczna część została zakończona w holenderskim gospodarstwie badawczym „Dairy Campus”. Próbki mleka i krwi pobrano od 400 krów mlecznych w 3 i 4 tygodniu po ocieleniu. W tych tygodniach pobrano również dane dotyczące produkcji mleka, chorób i płodności. Próbki mleka są analizowane przez Delta Instruments w odniesieniu do profilu MIR, a naukowcy analizują je pod kątem poziomów NEFA, BHB i glukozy.
Narzędzia do lepszego zarządzania krów przejściowych
Celem projektu jest sprawdzenie, czy skład mleka odzwierciedla metabolizm krowy e i daje rolnikowi więcej informacji na temat przewidywanej długości życia krowy. Tego typu informacje pomagają hodowcom bydła mlecznego lepiej zarządzać przejściowymi krowami i zwiększać długość życia stada. Oczekuje się, że wyniki projektu zostaną podane do wiadomości publicznej pod koniec 2019 roku.
ZOBACZ TAKŻE: Jak ograniczyć stres cieplny u krów?
- Tagi:
- badanie
- mleko
- krowy
- choroby
- zdrowotność