Masz kury? Bedziesz musiał kupić maty dezynfekcyjne
Minister rolnictwa wydał wytyczne do obrony przed ptasią grypą. Hodowcy drobiu będa musieli zainwestować.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi wydał projekt rozporządzenia w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zajadliwej grypy ptaków u drobiu. Obecnie dokument jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Jego głównym celem jest, jak czytamy w projekcie, „zminimalizowanie ryzyka przeniesienia zakażenia z ptaków dzikich na drób, a tym samym ma pozwolić na uniknięcie strat dla budżetu związanych z likwidacją choroby zwalczanej z urzędu”.
Resort rolnictwa przygotował projekt rozporządzenia po wykryciu ogniska ptasiej grypy H5N8 w gospodarstwie w woj. lubuskim (więcej informacji TUTAJ). Wysoce niebezpieczny, wywołujący dużą śmiertelność wirus pojawił się w tym roku w wielu krajach Europy (więcej na ten temat TUTAJ).
Jeśli dokument wejdzie w życie, zakazana zostanie organizacja targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem drobiu. Ptaki hodowlane nie będą mogły być pojone wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.
Z kolei każdy, kto posiada na swoim gospodarstwie drób, będzie musiał „zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii miejsca, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych”.
Poza tym hodowcy kur, gęsi czy innych ptaków będzie musieli „wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których utrzymywany jest drób oraz przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, a także stałe utrzymywanie wyłożonych mat w stanie zapewniającym skuteczne działania środka dezynfekcyjnego”.
Zasady bioasekuracji dotyczą także mycia rąk przed wejściem do obiektu, w którym jest drób, stosowania odpowiedniej odzieży i obuwia ochronnego oraz oczyszczania i odkażania sprzętu oraz narzędzi używanych do obsługi drobiu każdorazowo przez ich użyciem.