Maciora - świnia, zołza, matka
Można się jednak przygotować na anomalie związane z zachowaniem się macior po porodzie.
- Objawy sugerujące takie postępowanie maciory wobec potomstwa można zauważyć tuż przed porodem, co maciora manifestuje nadpobudliwością ruchową, bądź też agresją wobec pracowników obsługi - tłumaczą eksperci.
Bardzo ważne jest, aby oprócz dobrze dobranej dawki żywieniowej, w okresie okołoporodowym, zapewnić maciorom dostęp do słomy, aby mogły zaspokoić swój głęboko zakorzeniony instynkt tworzenia gniazda. Należy także obserwować zwierzęta.
- W przypadku macior i ich anormalnych zachowań względem potomstwa (zjadanie prosiąt) zaleca się obserwację zwierząt w fazie okołoporodowej, a także przyzwyczajenie ich do dotykania i masowania gruczołów sutkowych. W przypadku szczególnej nadpobudliwości u trzody chlewnej, tj. stany podniecenia, objawy agresywne, u których wykluczono anomalie behawioralne wywoływane niekorzystnymi warunkami otoczenia można zastosować środki psychotropowe tj. Elenium, Relanium, ketaminy Calypsovet, czy Ketanest. Prof. Pejsak jest zdania, że w praktyce sprawdzają się także roztwory kreoliny, jodofor i preparaty weterynaryjne typu Antikanibal, które działają odstraszająco na potencjalnych agresorów - zaznaczają naukowcy.
Bardzo ważne, aby podczas porodu maciora i nowo narodzone prosięta miały bezwzględny spokój. Budowa kojca nie może utrudniać prosiętom dostępu do wymienia, natomiast maciora musi mieć swobodny dostęp do wody. Trzeba także zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie i temperaturę panującą w pomieszczeniu. Przede wszystkim każdy hodowca musi pamiętać, że zachowanie się zwierząt jest odzwierciedleniem ich samopoczucia i odpowiedzią na stworzone im warunki chowu, jest także mową gestów i formą komunikacji, dzięki którym wyrażają swoje stanowisko.