Maciora - świnia, zołza, matka
Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, a wielu badaczy nie znajduje logicznego wytłumaczenia takiego zachowania.
- Domniemany czynnik sprawczy omawianego zjawiska stanowią przede wszystkim niedobory substancji odżywczych, głównie białka i soli mineralnych, będących w deficycie dawki pokarmowej - piszą Roman Kołacz i Przemysław Cwynar.
Inny naukowiec sugeruje, że przyczyna kanibalizmu może wynikać z braku wapnia, które świnie zaspokajają poprzez akty kanibalizmu.
- Przyczynę tej anomalii behawioralnej mogą stanowić także zmiany chorobowe, tj. stany zapalne gruczołów mlecznych, uszkodzenia pochwy, bądź czynniki stresowe porodowe lub środowiskowe - dodają specjaliści.
Problem z maciorami jest traktowany przez hodowców jako swoisty temat tabu. Każdy wie, że istnieje, ale nikt się z nim nie spotkał. Na jednym z forów internetowych możemy przeczytać:
- Moja maciora przy oproszeniu pozagryzała pierwsze prosiaki, trzy ostatnie zostawiła i zmieniła się w troskliwą matkę - jaka przyczyna i ewentualne zapobieganie (maciora była w jarzmie na 10 dni przed oproszeniem, sąsiedztwo - inne maciory w jarzmach, pierwiastka)? - pyta internauta.
- Jak dla mnie to jakiś szok poporodowy, czasami u pierwiastek tak się zdarza. Zwykle wystarczy wysadzenie prosiąt, odczekanie i spokojne oswajanie maciory. Kiedyś miałem jednak oporną sztukę, może nie była agresywna, ale ignorowała młode. Skutek był podobny, na „głupim jasiu” jedynie mleko dawała. Prosiaki porozsadzałem do innych macior (niech żyją wyproszenia grupowe) - tłumaczył inny hodowca.
Rzeczywiście na komfort psychiczny oproszonych świń wpływa obecność starszych koleżanek, które zachowują się w normalny i opanowany sposób.