Jak ujarzmić temperament byka?
Żywienie byków odbywa się często na zasadzie sprzątania resztek. Dostają one niedojady po krowach mlecznych, które są uzupełniane kiszonką i paszą treściwą. Stają się nerwowe i agresywne…
Dlaczego tak się dzieje? Żywienie opasów musi się przede wszystkim kalkulować. Na samej paszy objętościowej zwierzęta też urosną, ale ten odchów będzie bardzo długi. Treściwy dodatek znacząco go przyspieszy, więc jeśli się skalkuluje obieg pieniądza, to identyfikacja przyrostów wyjdzie efektywniej niż przy chowie ekstensywnym. - Pasze treściwe powinny stanowić ok 1 kg na każde 100 kg masy ciała zwierzęcia - mówi dr Arkadiusz Michalak, główny technolog w wytwórni pasz Lira - zazwyczaj jednak nie przekraczają 2 -3 kg sztukę - dodaje Co więcej praktyka pokazuje, że często zwierzęta i tak nie otrzymują więcej niż 1 kg paszy treściwej na dobę.
Musimy wziąć pod uwagę intensywność chowu opasów, która znacznie różni się w zależności od tego, z jakim stadem mamy do czynienia. Inaczej będą żywione byki, które są chowane ubocznie do produkcji mleka (buhajki ras mlecznych (hf) i ich mieszańce z rasami mięsnymi (np. hf x Limousine)), inaczej byki mięsne czystorasowe, chowane jako osobne stado, a jeszcze inaczej te, które są dodatkiem do trwałych użytków zielonych.
Opasy ras mięsnych są największymi „szczęściarzami”, ponieważ hodowcy dbają, aby w ich intensywnym chowie niczego nie zabrakło. Są to najczęściej zwierzęta kupowane jako cielęta lub pochodzące z własnej hodowli, których zadaniem jest osiąganie jak największych przyrostów dziennych. Mieszanka paszowa jest układana na podstawie dostępnych komponentów objętościowych, odpadów z przetwórstwa spożywczego ze sporym dodatkiem pasz treściwych. Żywienie intensywne najczęściej odbywa się w trybie alkierzowym.
Kolejna część artykułu na str. 2. Zajdziesz tam informacje o tym, jak karmić byki, które są "dodatkiem do krów mlecznych" ===>>>