Jak kupić zwierzęta - drób, świnię od rolnika? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się kupowanie zwierząt, szczególnie drobiu oraz świń bezpośrednio od rolnika. Nie wymaga to specjalnej wiedzy z zakresu hodowli. Wystarczy kilka podstawowych informacji i sprawdzony sprzedawca. Jak w wielu innych przypadkach tak i tym razem najchętniej sięgamy do sklepów internetowych.
Sprzedaż on line cieszy się niesłabnącą popularnością z kilku powodów. Jest banalnie prosta oszczędza czas, daje szerokie możliwości wyboru interesującego nas towaru, pozwala na spokojny przemyślany zakup. Musimy na początku zadbać jednak o to, by wybrać wiarygodne, sprawdzone źródło. Serwisy ogłoszeniowe zawierają różnorodne tematycznie oferty, w tym interesującą nas kategorię „produkcja zwierzęca”, drób bezpośrednio od rolnika znajdziesz dzięki sprzedajemy.pl. Poniżej podajemy kilka przydatnych informacji na co zwrócić uwagę przy zakupie drobiu, ale nie tylko…
Chcesz mieć kurczaki, możesz zacząć od piskląt
Brzmi niewiarygodnie, a jednak. Nawet początkujący hodowca może kupić jednodniowe kurczęta oraz oczywiście starsze. Wszystko zależy od oczekiwań. Czy chcesz mieć na śniadanie jajka na śniadanie, trzeba jednak pamiętać, że część kurcząt może okazać się kogutami, które po utuczeniu będą cieszyć dobrym mięsem. Czy chcesz hodować kury, jako ozdobę podwórka, tutaj masz do wyboru mnóstwo fascynujących ras.
Jajka od szczęśliwych kur
Jeśli chcesz hodować kury dla świeżych jajek, najlepiej kupować takie sześciomiesięczne. Wtedy możesz od razu kupić tylko kury, ponieważ są takie rasy, w których i tak nie poznasz płci aż do pół roku. W opisach dodawanych przez sprzedawcę specjalnych stron internetowych znajdziesz takie informacje. Zawsze także możesz napisać bezpośrednio do osoby sprzedającej i zapytać, poradzić się doświadczenie hodowcy w takich przypadkach okazuje się bezcenne.
Jak kupować kurczęta?
Jeśli kupujesz kilkudniowe musisz zapewnić im odpowiednie warunki. Małe kurczęta potrzebują ciepła, jednodniowe i dwudniowe kurczaki temperatury co najmniej 32 ° C. Następnie powinieneś im zapewnić odpowiednią ilość czystej wody pitnej i pokarm bogaty w białko na poziomie 20% do 30%. Samo ziarno nie wystarczy, najwygodniej kupić, można także od rolników, odpowiednie mieszanki paszowe. Dowiesz się także jakiej wielkości porcje przygotowywać.
Wodę najlepiej dozować w małych pijakach postawionych na podłodze. Dzięki temu unikniesz zamoczeniu zwierząt. To bardzo istotne, gdyż mokre kurczęta są podatne na choroby i mogą niestety utonąć nawet w niewielkich ilościach wody. Na koniec w jadłospisie nie może zabraknąć witamin. Najprościej kupić odpowiednie mączki mięsno-kostne, bogate w minerały.
Jak wygląda zdrowy kurczak? Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?
Zdrowy kurczak to przede wszystkim czysty kurczak, nie jest zabrudzony kałem. W przeciwnym wypadku taki wygląd zwierzęcia może wskazywać na to, że cierpi ono na biegunkę. Ogromne znaczenie ma także wygląd oczu - powinny być błyszczące, bez strupów i wysięków wokół. Jeśli kupujemy kurczaki przeznaczone do hodowli trzeba zwróć uwagę na kształt grzebienia. Dobrze aby był naprawdę prosty, czasami widać na nim małe zęby, które jednak wskazują przyszły charakter ptaka. W przypadku jednodniowych kurcząt n nie będzie wiadomo, czy to kura czy kogut. Wykluwają się w stosunku około 1:1, trzeba więc to wziąć pod uwagę przy zakupie kurczaków. Ostatecznie koguty po prostu zostaną na mięso. Kury są zwierzętami stadnymi dlatego nie skazuj ich na samotność. Zdecyduj się przynajmniej na cztery, pięć.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie drobiu? Jaką rasę wybrać?
Musimy zacząć od tego w jakim celu nabywamy kury ( na mięso, jajka, czy tylko „dla ozdoby”), jak duże stado chcemy mieć. Do chowu kur przeznaczonych do produkcji jaj najlepiej nadają się rasy typu ogólnoużytkowego, gdyż są bardziej odporne na warunki środowiska. Możemy wybrać np. Rhode Island Red, Sussex, Plymouth Rock, czy mieszańce należące do linii Rosa (Rosa I - Rosa V). Jeśli myślimy o małym stadzie warto kupić pisklęta rodzimych ras np. zielononóżki, czy żółtonóżki kuropatwianej. Mimo tego, że zazwyczaj znoszą mniej jajek, są jednak bardziej odporne, a ich jaja posiadają wyjątkowe walory zdrowotne. Jeśli zdecydujemy się na zakup piskląt ras autoseksingowych, zminimalizujemy pomyłkę przy określaniu płci, gdyż umaszczenia kurek i kogutków jest wyraźnie zróżnicowane, co wyklucza ryzyko zakupu nieprzydatnych przy hodowli „na jajka” kogutów. Do takich ras należy między innymi Rosa I i Rosa V.
Czy od rolnika można także kupić świnię?
Jeśli nasza przygoda z zakupem zwierząt od rolnika nie ogranicza się tylko do drobiu możemy kupić także trzodę chlewną. Nabyć – to jedno, ale ASF wymusiło obostrzenia dla posiadaczy świń. Nawet tych kupujących tylko na mięso. Posiadacz zwierząt z niektórych gatunków zgodnie z przepisami musi zarejestrować siedzibę stada w bazie danych ARiMR, wcześniej uzyskując numer producenta. Jest to obowiązek nawet jeżeli nabywamy zwierzę hobbystycznie. Możemy pytać dalej. Czy nabywając zwierzę w celu niehodowlanym i niegospodarczym także trzeba je zarejestrować? I kiedy trzeba to zrobić, gdyż posiadanie zwierzęcia trwa kilka godzin i jego nabywca staje się wkrótce w posiadaczem już tylko mięsa?
Możliwość uzyskania mięsa prosto od rolnika? Wystarczy… nabyć od niego świnię.
Zgodnie z przepisami GIW proponuje zamianę nabytej świni w mięso. Jest to możliwe! Nawet w tym samym gospodarstwie, w którym zwierzę zakupiono. Gdyż w przypadku sytuacji, kiedy produkty pochodzenia zwierzęcego będą przeznaczone wyłącznie na użytek własny, nie zostaną wprowadzone na rynek, możliwe jest przeprowadzenie uboju w gospodarstwie. Jednak w takim wypadku spełnione muszą zostać spełnione wymagania rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (tj. Dz. U. z 2016 poz. 885). W tym w szczególności obowiązek poinformowania powiatowego lekarza weterynarii o zamiarze przeprowadzenia uboju na 24 godziny przed jego dokonanie. Ponadto powyższe rozporządzenie określa: wymagania dotyczące zdrowia zwierząt, z których pozyskuje się mięso, wymagania, jakie powinny być spełnione przy uboju na terenie gospodarstwa, wymagania dotyczące badania poubojowego mięsa oraz sposób znakowania mięsa.
Należy także zwrócić uwagę na to, czy zwierzęta nie pochodzą z gospodarstwa znajdującego się w rejonie podlegającym zakazom lub ograniczeniom.
Reasumując rolnikowi nie wolno sprzedać mięsa pochodzącego z uboju gospodarczego, ale może sprzedać świnię i dokonać jej uboju w gospodarstwie. Musimy jako nabywcy przyszłego mięsa pamiętać jednak o konieczność zarejestrowania siedziby stada ( z którego pochodzi nasza świnia) w ARiMR oraz oczywiście o wyrejestrowaniu. Być może uda się to podczas jednej wizyty w agencji np. w momencie dokonywania zamiany świni w mięso.
- Tagi:
- drób
- trzoda chlewna
- bydło